Live Chat Software by Ariaphone
اخبار
بهمن
۰۲
اطلاعات جدیدی از زمان عرضه iOS نسخه 15.3
ارسال شده توسط روشن ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۰۴:۰۰ قبل از ظهر
به تازگی اطلاعات جدیدی از نسخه پیش روی ما از سیستم عامل همراه اپل منتشر شده است که زمان عرضه احتمالی این محصول به بازار مصرف را نشان می‌دهد.   به گزارش ایتنا و به نقل از  techradar،  پیش‌بینی می‌شود که نسخه شماره 15.3 سیستم عامل ioS به زودی به بازار عرضه شود و به همین دلیل نیز اطلاعات مربوط به این نسخه در بازار در حال پخش شدن است که اصلی‌ترین آن‌ها نشان دهنده این است که این نسخه قرار است تا نسبت به نسخه 15.2، یک به روزرسانی کوچک‌تر باشد.   برخی از اطلاعات حاکی از این هستند که حتی قرار است تا این نسخه بر روی رفع باگ‌ها تمرکز داشته باشد و فیچرهای جدید چندانی را به کاربران خود ارائه نکند.   بر اساس این اطلاعات منتشر شده قرار است تا در ماه ژانویه یا نهایتا ابتدای ماه فوریه شاهد عرضه این نسخه باشیم که با توجه به عرضه نسخه 15.2 در روز 13 دسامبر، احتمال زیادی وجود دارد این زمان‌بندی تحقق یابد.   از سوی دیگر از نظر میزان سازگاری با دستگاه‌ها، هر دستگاهی که iOS نسخه 15 را در اختیار دارد خواهد توانست تا از این به‌روزرسانی بهره‌مند شود و به این ترتیب اگر آیفون 6S یا نسخه‌های جدیدتر از آن را در اختیار دارید، در فهرست مخاطبان این به‌روزرسانی قرار خواهید داشت.   از میان قابلیت‌های این نسخه می‌توان به مواردی مانند تغییر در ساختار متون دستگاه، مزایای کنترل امنیتی برای کودکان، نرم‌افزارهای آی‌دی دیجیتالی و کیف پول دیجیتالی و ارائه خدمات کنترل راه دور همه‌کاره اشاره کرد.
ادامه مطلب »دی
۲۵
اصلاح‌ آسیب‌پذیری‌های مهم ویندوز
ارسال شده توسط روشن ۲۵ دی ۱۴۰۰ ۰۴:۰۶ بعد از ظهر
بیش از ۹۰ آسیب‌پذیری در ویندوز و دیگر محصولات مختلف شرکت مایکروسافت، ترمیم شد. درجه اهمیت ۹ مورد از آسیب‌پذیری‌های ترمیم‌شده در نخستین ماه میلادی ۲۰۲۲ "حیاتی" (Critical) و دیگر موارد،  "مهم" (Important) اعلام شده است. این مجموعه اصلاحیه‌ها، انواع مختلفی از آسیب‌پذیری‌ها از قبیل اجرای کد از راه دور، ترفیع امتیازی، افشای اطلاعات، جعل، منع سرویس و عبور را در محصولات مختلف مایکروسافت ترمیم می‌کنند. به گزارش ایتنا از ایسنا، شش مورد از آسیب‌پذیری‌های ترمیم‌شده این ماه، از نوع "روز-صفر" هستند، اگر چه موردی در خصوص کد مخرب (اکسپلویت) آن‌ها گزارش نشده است. مایکروسافت آن دسته از آسیب‌پذیری‌هایی را از نوع روز - صفر می‌داند که پیش‌تر اصلاحیه رسمی برای ترمیم آن‌ها ارائه نشده اما جزئیات آن‌ها به طور عمومی منتشر شده است و یا مهاجمان در مواقعی از آنها سوءاستفاده کرده‌اند. درواقع آسیب‌پذیری روز صفر به این معناست که تا کنون هیچ راهکاری برای آن ارائه نشده و یا شما صفر روز فرصت پیدا کردن راهکار دارید. یکی از ملاک‌های حمایت از بدافزارها، تعداد بالای روز صفری است که در آن پشتیبانی می‌شوند. اغلب آسیب‌پذیری‌های روز صفر توسط گروه‌های هکر تحت حمایت دولت‌ها یا گروه‌های تروریستی بزرگ کشف می‌شوند و مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند. اما کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا، از راهبران امنیتی سیستم‌های ویندوز می‌خواهند که توجه ویژه‌ای به ضعف امنیتی با شناسه CVE-2022-21907 داشته باشند، این ضعف امنیتی دارای درجه اهمیت "حیاتی" بوده و مهاجمان بدون احراز هویت می‌توانند بسته‌های دست‌کاری‌شده را با استفاده از  HTTP Protocol Stack (http.sys) به سرور موردنظر برای پردازش بسته‌ها ارسال کنند. از آنجا که  شرکت مایکروسافت اعلام کرده این آسیب‌پذیری دارای قابلیت‌های کرم (Wormable Capabilities) است، ضروری است تا راهبران امنیتی با اولویت خاص سرورهای آسیب‌پذیر را وصله کنند. از طریق یکی از آسیب‌پذیری‌هایی که حیاتی  اعلام شده، مهاجمی که در شبکه نفوذ کرده است، می‌تواند از آن برای توسعه آلودگی در شبکه (Lateral Movement) و ماندگاری در شبکه یک سازمان سوءاستفاده کند. باتوجه‌به این‌که نمونه اثبات‌گر برخی از ضعف‌های امنیتی ماه جاری میلادی، منتشر شده است، توصیه می‌شود کاربران دراسرع‌وقت به‌روزرسانی وصله‌ها را انجام دهند.  متأسفانه، تاکنون برای Office 2019 و همچنین Microsoft Office LTSC2021 هر دو در Mac وصله‌ای ارائه نشده است ولی این احتمال وجود دارد که مایکروسافت این وصله‌ها را به زودی در دسترس قرار دهد. فهرست کامل مجموعه اصلاحیه‌های ژانویه ۲۰۲۲ مایکروسافت، به همراه اطلاعات و توضیحات فنی و تخصصی در باره این ۹۰ آسیب‌پذیری ویندوز و دیگر محصولات شرکت مایکروسافت، در پایگاه اینترنتی مرکز مدیریت راهبردی  امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) منتشر شده است. به گزارش ایسنا، کم‌توجهی کاربران در به‌روزرسانی آنتی‌ویروس و مرورگر، باعث آلوده شدن سیستم‌ها به بدافزارها می‌شود که از بین رفتن اطلاعات ذخیره‌شده را در پی دارد. قربانیان فضای مجازی با بی‌توجهی از طریق باز کردن پیوست ایمیل‌های اسپم یا لینک‌های درون آن‌ها، باز کردن فایل‌های دانلود شده آلوده از سایت‌های نامعتبر یا کلیک روی لینک‌های مخرب، از طریق توزیع تبلیغات آلوده، آلودگی از طریق هک و نفوذ به سیستم‌ها؛ به خصوص سیستم‌هایی که آسیب‌پذیری آن‌ها وصله نشده است، مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرند.
ادامه مطلب »دی
۲۵
خروج اجباری کاربران iOS 14
ارسال شده توسط روشن ۲۵ دی ۱۴۰۰ ۰۸:۵۰ قبل از ظهر
اپل در حال کار روی روش جدیدی برای ارائه به‌روزرسانی‌های امنیتی جایگزین به کاربران آیفون و آیپد است. این شرکت پیش از این اعلام کرده بود وصله‌های امنیتی iOS 14 را به کاربرانی که آمادگی ارتقا به iOS 15 را نداشتند ارائه می‌کند، اما به نظر می‌رسد حالا نظرش تغییر کرده است. به گزارش ایتنا از ایسنا، در حال حاضر، اپل دیگر به کاربران اجازه نمی‌دهد با به‌روز رسانی‌های امنیتی در iOS 14 بمانند. در عوض، به روش سنتی به‌روزرسانی بازگشته که در آن کاربران مجبور می‌شوند آخرین نسخه سیستم عامل (که iOS 15 است) را نصب کنند تا پیشرفت های امنیتی را دریافت کنند. این تغییر پس از انتشار iOS 15.2 در دسامبر ۲۰۲۱ اعمال شد. به عنوان مثال، اپل در تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۲۱، آپدیت iOS 14.8.1 را برای دستگاه‌هایی که iOS 15 را اجرا نمی‌کردند منتشر کرد، اما اکنون این به‌روزرسانی موجود نیست و دستگاه‌های دارای iOS 14.8 یا نسخه‌های قبلی، دیگر نمی‌توانند به iOS 14.8.1 آپدیت شوند. در عوض، منوی Software Update فقط آپدیت iOS 15.2.1 را نشان می‌دهد. پیش از این، iOS 15 به عنوان یک آپدیت اختیاری در نظر گرفته می‌شد و کاربران می‌توانستند فقط وصله‌های امنیتی iOS 14 را نصب کنند. اگرچه ممکن است این موضوع یک اشکال باشد که ایجاد شده، اما بعید به نظر می‌رسد که از سوی اپل اختیاری نباشد، زیرا این شرکت از ماه اکتبر هیچ وصله امنیتی دیگری را برای iOS 14 منتشر نکرده است. اگرچه این شرکت چیزی را تایید یا رد نکرده است، اما ممکن است تصمیم خود را در مورد به‌روزرسانی‌های جایگزین برای کاربرانی که نمی‌خواهند به آخرین نسخه iOS ارتقا دهند، تجدید نظر کند. اما در حال حاضر، اگر می‌خواهید آخرین به‌روزرسانی‌های امنیتی را در آیفون یا آیپد خود داشته باشید، باید iOS 15 را نصب کنید.
ادامه مطلب »دی
۱۳
عرضه لینوکس 5.16 به دلیل کریسمس به تاخیر افتاد
ارسال شده توسط روشن ۱۳ دی ۱۴۰۰ ۰۴:۰۲ قبل از ظهر
به نظر می‌رسد که عرضه نسخه 5.16 سیستم عامل لینوکس به دلیل تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی چند روزی به تاخیر بیفتد.   به گزارش ایتنا و به نقل از  techradar، لینوکس توروالدز به عنوان خالق سیستم عامل لینوکس به تازگی در پست هفتگی خود اظهار داشته است که به زودی و پس از پایان یافتن تعطیلات کریسمس نسخه 5.16 لینوکس به کاربران عرضه خواهد شد.   توروالدز در پست خود نوشته است که:« همه چیز در حال آرام شدن است. این برای این زمان در برنامه زمان بندی انتشار عادی است، اما همچنین برای این زمان از سال نیز عادی است. و من انتظار دارم که دو هفته آینده بسیار آرام‌تر باشد. اما شاید مردم حوصله شان سر رفته است، شاید مردم به دلیل شیوع مجدد کووید در خانه می‌مانند، خواهیم دید. »       تصمیم برای صبر کردن و عرضه دیر هنگام لینوکس 5.16 این احتمال را به تقویت می‌کند که این سیستم عامل در تاریخ 9 ژانویه و پیش از رخداد سالانه Linux.conf.au که در 14 ژانویه برگزار می‌شود، به دست کاربران برسد. همچنین گفته می‌شود که تغییرات اصلی این نسخه به شبکه، یو اس بی و پردازنده گرافیکی مرتبط است.   جالب است بدانید که خبر به تعویق افتادن عرضه نسخه 5.16 سیستم عامل لینوکس پس از آن منتشر شد که سرویس وب آمازون (AWS) پیش نمایشی از نسخه سفارشی لینوکس آمازون (AL2022) منتشر کرد و متعهد شد که نسخه را هر دو سال یکبار به روز کند.    سرویس وب آمازون خاطرنشان کرد که چرخه انتشار اصلی دو ساله، با به‌روزرسانی‌هایی که به‌صورت فصلی از طریق نسخه‌های جزئی ارسال می‌شوند، به به‌روز نگه‌داشتن نرم‌افزار کمک می‌کند. این در حالی است که تعهد پشتیبانی پنج ساله برای هر نسخه اصلی به مشتریان ثبات لازم برای مدیریت چرخه عمر طولانی پروژه را ارائه می‌کند.  
ادامه مطلب »دی
۰۷
هشدار: اخطار مایکروسافت درباره با باگ جدید Windows 11
ارسال شده توسط روشن ۰۷ دی ۱۴۰۰ ۰۹:۴۷ قبل از ظهر
طبق بولتن رسمی مشکلات شناخته شده ویندوز 11، به نظر می رسد این مشکل در برخی از نمایشگرهای HDR هنگام استفاده از برخی برنامه های ویرایش تصویر رخ می دهد. به نظر می‌رسد این مشکل از برخی ناسازگاری‌ها با رندر رنگی APIهای Win32 تحت شرایط خاص ناشی می‌شود. به نظر می رسد که مشکل بیشتر در مورد رنگ سفید است. در اینجا نحوه توضیح مایکروسافت درباره این مشکل آمده است: پس از نصب ویندوز 11، برخی از برنامه های ویرایش تصویر ممکن است رنگ ها را به درستی در نمایشگرهای HDR خاص ارائه نکنند. این مشکل زمانی رخ می دهد که برخی از API های Win32 رندر کننده رنگ، اطلاعات یا خطاهای غیرمنتظره ای را تحت شرایط خاص برمی گردانند. با این حال، مایکروسافت تأیید می کند که هر برنامه مدیریت نمایه رنگی تحت تأثیر این باگ قرار نمی گیرد. تنظیمات رنگ های مختلف خود شرکت در ویندوز 11 نیز تحت تأثیر قرار نمی گیرند: همه برنامه‌های مدیریت نمایه رنگ تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند و انتظار می‌رود که گزینه‌های نمایه رنگ موجود در صفحه تنظیمات ویندوز 11، از جمله کنترل پنل رنگ مایکروسافت، به درستی عمل کنند. با این حال، این شرکت دقیقاً مطمئن نیست که مشکل دقیقاً از کجا شروع شده است زیرا ستون "Originating update" را به عنوان N/A رها کرده است. شاید این اشکال از ابتدا وجود داشته باشد و اکنون گزارش آن آغاز شده است. اگر از کاربران ویندوز 11 هستید که تحت تأثیر این باگ قرار گرفته‌اید، باید مدتی صبر کنید تا رفع شود. مایکروسافت می گوید که در اواخر ژانویه یک راه حل ارائه می شود زیرا در حال حاضر در حال بررسی این مشکل است. منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا
ادامه مطلب »