Live Chat Software by Ariaphone
اخبار
خرداد
۲۹
پوست مصنوعی جدید به ربات‌ها حس لامسه می‌دهد
ارسال شده توسط روشن ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ۰۴:۳۰ قبل از ظهر
محققان توانسته‌اند پوستی مصنوعی بسازند که حس لامسه‌ای شبیه حس لامسه انسان به ربات‌ها می‌دهد. به گفته محققان موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) که این پوست را ساخته‌اند، ربات‌ها به کمک آن می‌توانند دما، فشار و حتی مواد شیمیایی سمی را حس کنند. به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، این فناوری از شناسایی منبع آلودگی در رودخانه‌ گرفته تا «حس کردن» وجود مواد منفجره در چمدانی مشکوک در فرودگاه می‌تواند کاربرد داشته باشد. این پوست مصنوعی در آزمایشگاه موسسه فناوری کالیفرنیا تولید شده است و وی گائو، استادیار مهندسی پزشکی این موسسه، گفت: «نقش مهم ربات‌های پیشرفته در حوزه امنیت، کشاورزی و تولید کارخانه‌ای رو به افزایش است.» «آیا می‌توانیم به این ربات‌ها حس لامسه و حس تشخیص دما بدهیم؟ آیا همچنین می‌توانیم قابلیت حس کردن مواد شیمیایی مثل مواد منفجره و عامل‌های اعصاب یا خطرات زیستی مثل باکتری‌های عفونت‌زا و ویروس‌ها را به آن‌ها بدهیم؟ مشغول کار در این زمینه‌‌ایم.» این فناوری بخشی از بستری رباتی و قابل اتصال به حسگرهای متصل به پوست انسان است که به شخص امکان می‌دهد بازویی رباتی را کنترل و بازخوردها را از طریق پوست خودش دریافت کند. حسگرهای پوست مصنوعی در آب‌ژلی (hydrogel) تعبیه شده است که به دست رباتی حالتی نرم و «شکل‌پذیر» شبیه گوشت انسان می‌دهد. این حسگرها را می‌توان شبیه روشی که چاپگر جوهرافشان عمل می‌کند روی پوست چاپ کرد. دکتر گائو گفت: «در چاپ جوهرافشان کارتریج قطرات جوهر را بیرون می‌ریزد اما به‌جای جوهر عادی می‌توان محلول دیگری به کار برد. خودمان نوعی جوهر حاوی نانومواد تولید کردیم.» اکنون محققان امیدوارند بتوانند این سامانه را توسعه دهند به‌طوری که دارای دوام و قابلیت کارکرد بیشتری برای کاربردهای تجاری باشد. دکتر گائو گفت: «به نظرم اثبات مفهومی را نمایش دادیم اما می‌خواهیم پایداری این پوست رباتی را افزایش دهیم که ماندگارتر باشد.» «امیدواریم این فناوری با بهینه‌سازی جوهرهای جدید و مواد جدید برای انواع تشخیص‌های هدفمند قابل استفاده باشد. می‌خواهیم در ربات‌های قدرتمندتر از آن استفاده کنیم تا فعال‌تر و هوشمندتر شوند.» شرح این پوست مصنوعی در مقاله‌ای به نام «واسط نرم تمام چاپی انسان-ماشین در خدمت حسگری فیزیکی شیمیایی رباتی» در آخرین شماره نشریه ساینس رباتیکس (Science Robotics) منتشر شده است.
ادامه مطلب »خرداد
۱۶
کمبود نیروی کار باعث افزایش ۴۰ درصدی سفارش ربات شد
ارسال شده توسط روشن ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ ۰۲:۱۱ بعد از ظهر
بر اساس آمارجدید، در بحبوحه کمبود نیروی کار در ایالات متحده طی سه ماه اول سال ۲۰۲۲، سفارش ربات برای استفاده در محیط‌های کار ۴۰ درصد افزایش یافته است. گزارش «انجمن توسعه اتوماسیون» (Association for Advancing Automation-A3) که نخستین بار«وال‌استریت ژورنال» آن را نقل کرده است، نشان می‌دهد که بین ماه‌های ژانویه تا مارس سفارش‌هایی به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار (۱.۳ میلیارد پوند) ثبت شده است. این افزایش تقاضا، با رسیدن رکورد اعلام فرصت‌های شغلی در ایالات متحده به بالای ۱۱.۵ میلیون و تلاش کارفرمایان برای پیدا کردن کارگر، در یک راستا قرار دارد. به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، داده‌های جداگانه از نظرسنجی فرصت‌های شغلی و گردش کار (Jolts) از سوی اداره آمار مشاغل منتشر شده است، نشان می‌دهد که فرصت‌های شغلی در خرده‌فروشی، تولید، حمل‌ونقل، و انبارداری در حال افزایش است. گزارش نظرسنجی فرصت‌های شغلی و گردش کار (Jolts) بیانگر فقدان تعادل عمده میان عرضه و تقاضای کارگر در ایالات متحده است، طوری که فرصت‌های شغلی تقریبا دو برابر بیشتر از میزان آن در دوران پیش از همه‌گیری جهانی کرونا است. ماه مارس نیز شاهد میزان بی‌سابقه تعداد افرادی بود که شغل خود را ترک می‌کنند و ۴.۵ میلیون نفر شغل خود را در جست‌وجوی دستمزد بیشتر یا شرایط کاری بهتر ترک کردند. این روند اقتصادی که استعفای بزرگ نامیده می‌شود، به رکود دستمزدها، افزایش محبوبیت دورکاری، و افزایش هزینه‌های زندگی نسبت داده شده است. گزارش «انجمن توسعه اتوماسیون» (A3) نشان می‌دهد که کسب‌وکارها به طرز فزاینده‌ای مایلند نیاز خطوط تولید خود با ماشین‌آلات‌ پر کنند، که در آن، شرکت‌های خودروسازی در کنار صنایع الکترونیک، شرکت‌های فراوری مواد غذایی، و انبارداری به عنوان صنایع پیشرو در استفاده از کارگران روباتیک به شمار می‌روند.    جف برنستاین، مدیر A3، می‌گوید: «صنایع بیشتری متوجه شده‌اند که روباتیک می‌تواند به معکوس کردن روند کاهش بهره‌وری و پر کردن مشاغل یکنواخت و کسل‌کننده‌ای که کارگران انسانی خواستارشان نیستند با ربات‌ها کمک کند.» «به کارگیری روبات‌ها و اتوماسیون دیگر یک گزینه نیست؛ اکنون یک ضرورت مطلق است- چنانچه مدت‌ها بر این باور بوده‌ایم - و استفاده‌‌کنندگان نیز همچنان تایید می‌کنند - روبات‌ها به شرکت‌ها کمک می‌کنند که با یکدیگر رقابت کنند و در نهایت برای مدیریت توسعه خود، مشاغل بیشتری ایجاد کنند.» گزارشی به نام «گزارش آینده مشاغل ۲۰۲۰» که به سفارش مجمع جهانی اقتصاد انجام شد، نشان داد که ۴۳ درصد از کسب وکارهای بررسی‌شده به دلیل یکپارچه‌سازی فناوری، قصد دارند نیروی کار خود را کاهش دهند. برآورد می شود که تا سال ۲۰۲۵ حدود ۸۵ میلیون شغل از میان می‌رود. در عین حال، این گزارش همچنین پیش‌بینی می‌کند که «تعداد «شغل‌های آینده» که ایجاد می‌شود، از شغل‌های نابودشده بیشتر خواهد شد.»
ادامه مطلب »خرداد
۰۹
ربات‌های انسان‌نما برای انسان‌ها تاندون می‌سازند
ارسال شده توسط روشن ۰۹ خرداد ۱۴۰۱ ۰۴:۳۴ بعد از ظهر
در بخشی از پژوهشی درمورد پیوند بافت از یک روبات انسان‌نما برای کمک به رشد بافت تاندون انسان استفاده شد. دانشمندان دانشگاه آکسفورد در کنار مهندسانی از آلمان و سوییس بافت‌های مهندسی‌شده را روی مفصل شانه روباتی رشد دادند. حرکت این شانه که داخل یک راکتورزیستی انعطاف‌پذیر قرار دارد، به تحریک رشد و بهبود عملکرد بافت تاندون انسان کمک کرد. پیر موتویی از موسسه بوتنار دانشگاه آکسفورد گفت: «آنچه مدت‌ها پژوهشگران نشان داده‌اند این است که تحریک مکانیکی خارجی برای تکامل مناسب بافت و اینکه سلول‌ها نوع مناسبی از ژن‌ها را بیان کنند واقعا مهم است.» این یافته‌ها کارکرد دوگانه بهبود تولید و کیفیت پیوندهای بافتی برای بیماران را دارد و نیز از توسعه روبات‌های انسان‌نما واقعی‌تر و پیشرفته‌تر حمایت می‌کند. رافائل هاستتلر فناوری روباتیکی را که در این آزمایش‌ها از آن‌ها استفاده شد توسعه داد، که هدف نهایی‌اش ساخت بدن‌های روباتیک انسان‌نما با الهام از موجود زنده است که روزی عملکردی دقیقا مشابه انسان خواهد داشت.   هاستتلر گفت: «سعی می‌کنیم از نحوه عملکرد بدن انسان تقلید کنیم و این کار را به این دلیل انجام می‌دهیم که معتقدیم کمکمان می‌کند ربات‌هایی بسازیم که بتوانند مثل بدن انسان راحت و طبیعی حرکت کنند.» «این روبات‌ها در پژوهش، علوم اعصاب، مکانیک زیستی، و غیره به کار می‌روند اما در نهایت ممکن است برای ساخت پروتزهای بهتر و آزمایش ایمپلنت‌های جدید هم استفاده شوند.» بعد از آزمایش موفقیت‌آمیز رشد بافت انسانی با استفاده از این سیستم، گام بعدی این است که ببینیم آیا از این روش روباتیک می‌توان برای رشد تاندون‌های بهتر در پیوندهایی استفاده کرد که به‌صورت بالینی از آن‌ها استفاده می‌شود.    پروفسور موتی گفت: «رسیدن به این سال‌ها کار برده است و اکنون که نشان داده‌ایم استفاده از این رویکرد امکان‌پذیر است، فکر می‌کنم قسمت جالبش تازه شروع شده است.» «می‌توانیم احتمال‌های مختلفی را که برایمان امکان‌پذیر است بررسی کنیم و ببینیم آیا واقعا ایجاد این تنش‌های مکانیکی مرتبط‌‌‌‌‌‌تر به لحاظ فیزیولوژیکی به بهبود کیفیت پیوندها کمک می‌کند یا خیر.» (منبع: ایندیپندنت)
ادامه مطلب »اردیبهشت
۲۸
تحویل مواد غذایی با همکاری دستیار گوگل و ربات‌ها
ارسال شده توسط روشن ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۹:۰۹ بعد از ظهر
اوبر اعلام کرد: ما با همکاری فناوری دستیار صوتی گوگل (Google Assistant) این خدمت جدید را ارائه می دهیم؛ بنابراین مشتریان می توانند تنها با استفاده از این مولفه گوشی‌های هوشمند خود، مواد غذایی و دیگر خوراکی‌ها و اقلام مورد نیاز خود را از طریق اوبر ایتس (Uber Eats) سفارش دهند. به گزارش ایتنا از ایرنا، سفارش صوتی مواد غذایی به زبان انگلیسی تا تابستان جاری ممکن می شود و بقیه زبان ها نیز به سرعت به این خدمت اضافه خواهند شد. سرویس سفارش مواد غذایی اوبر اکنون در استادیوم ها در شهرهای لس آنجلس، نیویورک، واشنگتن، هیوستون، سن خوزه آمریکا و رنه فرانسه فعال است.  این خدمت نرم افزاری اوبر از اطلاعات دقیق موقعیت مکانی مشتری استفاده می کند؛ بنابراین می تواند جای او را در یک استادیوم به خوبی تشخیص دهد و فرد دیگر نیازی ندارد برای خرید مواد غذایی صندلی خود را ترک کند و در صف های طولانی معطل شود.  اوبر از مدت ها قبل سرمایه گذاری روی ربات‌ها را آغاز کرده و نخستین ربات‌ها را سال ۲۰۱۸ معرفی کرد. اوبر قصد دارد سرویس حمل و نقل رباتی را نیز سال آینده در شهر لاس وگاس راه اندازی کند.   
ادامه مطلب »فروردین
۲۵
ربات انسان‌نمای تسلا به بازار می‌آید؟
ارسال شده توسط روشن ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ ۰۱:۰۰ قبل از ظهر
ایلان ماسک چندی پیش در افتتاحیه کارخانه مونتاژ خودروی جدید تسلا در تگزاس، با کلاه گاوچرانی و عینک آفتابی روی صحنه ظاهر شد و گفت: «امیدواریم سال آینده شاهد تولید یک نسخه از اپتیموس باشیم.» به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، تسلا هنوز اطلاعاتی درباره نمونه اولیه این ربات فاش نکرده است و مشخص نیست که اپتیموس مورد بحث چه ویژگی‌هایی دارد. با این حال، ماسک ادعا کرد که این ربات قادر است هر کاری را که انسان تمایلی به انجامش ندارد انجام دهد. ماسک با بیان این که «عصر فراوانی» در پیش است، گفت شاید تصورش سخت باشد اما این ربات جهان را متحول خواهد کرد. با این که در عرصه‌های گوناگون از هوش مصنوعی استقبال شده است، این دستاورد همچنین به‌عنوان تهدیدی بالقوه برای بشریت مطرح می‌شود. ماسک در سال ۲۰۱۸ گفت که فکر می‌کند هوش مصنوعی خطرناک‌تر از سلاح‌های هسته‌ای است. با این حال، او روز پنجشنبه تاکید کرد: «اپتیموس در حال توسعه است و همه در تلاش‌اند که از ایمن بودن آن مطمئن شوند. این ربات ربطی به چیزهایی مانند ترمیناتور یا موارد مشابه آن که به نظرتان می‌رسد ندارد.» این کارآفرین میلیاردر قبلا گفته بود که تسلا در حال طراحی رباتی است که انسان‌ها بتوانند بر آن غلبه و کنترل داشته باشند. او زمانی که برای اولین بار ربات تسلا را معرفی کرد، گفت که این اختراع جدید مبتنی بر همان تراشه‌ها و حسگرهایی است که وسایل نقلیه خودران این شرکت از آن استفاده می‌کنند. به گفته ماسک، قد این ربات  تقریبا یک متر و ۷۶ سانتیمتر است و صفحه نمایشی در قسمت سر آن برای دریافت اطلاعات قرار گرفته است.   بسیاری ابتدا فکر می‌کردند که این ربات چیزی بیش از یک ابزار هوش مصنوعی برای مجموعه تسلا نیست، اما ماسک در ماه ژانویه گفت که ساخت این محصول جدید اولویت اصلی توسعه محصولات در سال جاری است. ماسک پیش‌تر درباره این ربات گفته بود که «من فکر می‌کنم این محصول پتانسیل بیشتری از تجارت خودرو داشته باشد» و حالا حرف‌های جدید او که از تولید اپتیموس در سال ۲۰۲۳ خبر می‌دهد بیانگر این است که او در تولید این محصول جدید کاملا جدی است. با این حال، گری مارکوس، محقق و کارآفرین هوش مصنوعی، در این زمینه می‌گوید که حاضر است شرط ببندد هیچ رباتی تا پایان سال ۲۰۲۳ قادر به انجام تمام وظایف انسانی نخواهد بود. به گفته او، تسلا پس از سال‌ها تلاش، هنوز حتی نتوانسته است به کار نسبتا ساده‌ای مانند رانندگی بدون سرنشین خودرو نزدیک شود، بنابراین ادعا درباره رباتی که تمام وظایف انسانی را انجام می‌دهد، رباتی که هرگز نمایش عمومی داده نشده است، مضحک به نظر می‌رسد. ایلان ماسک، که ریاست شرکت‌ اسپیس‌اکس را هم بر عهده دارد، پیش از این ادعا کرده بود که ظرفیت تراشه‌های مغزی تقریبا نامحدود است و روزی می‌رسد که انسان‌ها دانش مغز را به ربات‌ها منتقل می‌کنند. او همچنین در سال ۲۰۲۰ ادعا کرد که از طریق فناوری «نیورالینک» می‌توان نابینایی، فلج و ناشنوایی را درمان کرد. در مقاله سال ۲۰۱۹ پژوهشگران نیورالینک، رابط  رایانه‌ـ‌مغز مجموعه‌ای از «رشته‌های کوچک و قابل انعطاف الکترود» توصیف شده است که در یک عمل جراحی در جمجمه یا ربات کار گذاشته می‌شود. به گفته ماسک، نخستین استفاده عملی فناوری نیورالینک درمان بیماران مبتلا به ناهنجاری‌ها و بیماری‌های مغزی است. او می‌گوید که این فناوری «مشکلات عمده مغزی و نخاعی را با ابزاری که با مهارت در جمجمه انسان کار گذاشته می‌شود، حل خواهد کرد».   ایلان ماسک به مهارت‌ در سخنان نمایشی و غیرواقعی شهرت دارد. بارها پیش آمده است که او ادعا کرده تسلا در حال کار روی محصول هیجان‌انگیزی است که به‌زودی رونمایی می‌شود، اما اغلب آن وعده‌ها بر اساس زمان‌بندی پیش‌بینی‌شده اتفاق نیفتاده است. بسیاری معتقدند ایده‌پردازی‌های بلندپروازانه و جمله‌های مهیج ماسک به این دلیل است که به کارمندان، مشتریان و سرمایه‌گذاران محصولاتش انرژی بدهد. به‌عنوان مثال، او در آوریل ۲۰۱۹ گفت که تسلا در سال ۲۰۲۰ یک میلیون «روبوتاکسی» خودران در جاده‌ها خواهد داشت اما همان‌طور که می‌بینیم خبری از این وسایل نقلیه نیست. ثروتمندترین فرد جهان در اکتبر ۲۰۱۶ نیز رویداد بزرگی در لس‌آنجلس برگزار کرد تا محصولی را که «سقف خورشیدی» نامیده بود به نمایش بگذارد، اما مشخص شد که کاشی‌های این سقف خورشیدی واقعی و کاربردی نیستند.
ادامه مطلب »