Live Chat Software by Ariaphone
RSS Feed
اخبار
شهریور
۱۹
ساخت پوست الکترونیکی باقابلیت واکنش به درد مشابه انسان
ارسال شده توسط روشن ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۰۱:۰۰ قبل از ظهر
محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت پوست مصنوعی ویژه‌ای شده‌اند که می‌تواند درد ناشی از ضربات وارده یا سوختگی را حس کند.   به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، پوست‌های الکترونیکی در حال حاضر می‌توانند به‌خوبی به لمس شدن پاسخ بدهند اما توانایی پاسخ به مواردی نظیر ورود ضربات یا اعمال سوختگی را ندارند. این امر مشکل اصلی روبات‌ها و اعضای مصنوعی ویژه‌ای است که قرار است پاسخ‌هایی مشابه انسان داشته باشند.   بااین‌حال علم در حال پیشرفت است و محققان دانشگاه RMIT به‌تازگی موفق به ساخت پوشت مصنوعی ویژه شده است که می‌تواند مانند انسان به درد واکنش نشان بدهند. به‌این‌ترتیب اگر دما یا فشار وارده بر این پوست مصنوعی بیشتر از تحمل انسان باشد، موجب بروز بازخورد تقریبا آنی از طرف آن می‌شود.   این طرح اولیه پوشیدنی از الکروتیک های بسیار نازک و بسط یافتنی ویژه به همراه پوشش حساس به فشار و دما و سلول‌های حافظه مشابه انسان ساخته شده است. آتاور رحمان به‌عنوان یکی از محققان این پژوهش دراین‌باره اظهار کرده است که این پوست‌ها به حدی لطیف هستند که می‌توانند به‌راحتی فشارهایی از قبیل ضربه آرام با یک سنجاق را از ضربات دردناک تشخیص داده و بر اساس هرکدام از موقعیت‌های یادشده واکنش مناسب نشان بدهند. این طراحی از روی نورون‌ها، مسیرهای عصبی و گیرنده‌هایی که احساسات انسانی را هدایت می‌کنند ساخته شده است.   این پروژه مدت‌ها تا تبدیل‌شدن به محصولی عملی فاصله دارد. بااین‌حال کاربری‌های این محصول در عمل مشخص است. برای مثال ساخت یک بازوی مصنوعی با استفاده از این پوست می‌تواند احساسات یک بازوی واقعی را شبیه‌سازی کرده و انسان‌ها را از خطر احتمالی آگاه کند.   همچنین ربات‌های ساخته شده با استفاده از این پوست به دلیل نقاط ضعف انسانی خود در برابر ضربه حساس می‌شوند و به این صورت ترس و وحشت اجتماعی کم‌تری ایجاد می‌کنند.   گفته می‌شود که این پوست مصنوعی می‌تواند برای پیوندهای پوستی غیرتهاجمی که روش‌های فعلی توانایی انجام آن‌ها را ندارند ، مؤثر باشد. بااین‌حال انتخاب داشتن پوستی با امکان احساس درد برای هرکسی خوشایند نیست و به‌نوعی یک نقطه‌ضعف تلقی می‌شود و شاید همه افراد متقاضی استفاده از پوست‌های مصنوعی به این پوست حساس به درد و سوختگی تمایل نداشته باشند.
ادامه مطلب »شهریور
۰۵
روبات کوچکی که می‌تواند در 2 ساعت بدون نیاز به باتری به حرکت ادامه بدهد
ارسال شده توسط روشن ۰۵ شهریور ۱۳۹۹ ۰۱:۰۰ قبل از ظهر
محققان به‌تازگی موفق به ساخت روبات حشره مانند و بسیار ریزی شده‌اند که می‌تواند از سوخت متانول برای تأمین نیرو استفاده کند.   به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی موفق به ساخت سوسک روباتیک خودکار و کوچکی شده‌اند که می‌تواند بدون باتری به مدت دو ساعت راه برود. این روبات حشره‌ای 88 میلی‌گرمی به متانول مایع تجهیز شده است و نیروی بازوهای مصنوعی آن از طریق این ماده تأمین می‌شود. همچنین این روبات قادر است تا 2.6 برابر وزن خود بار جابه‌جا کند. همان‌طور که می‌توانید باتری‌ها دارای چگالی انرژی کم هستند. این امر به معنای آن است که باتری‌ها به‌منظور حفظ انرژی زیاد برای بسیار بزرگ باشند. این امر در مورد ساخت روبات‌های میکرو مشکل‌ساز است و یکی از دلایل  اتصال دائمی روبات‌های زیر جثه‌ای نظیر HAMR-JR هاروارد به منبع انرژی نیز همین محدودیت است. بااین‌حال این روبات سوسکی که RoBeetle نام گرفته است به باتری نیاز ندارد و می‌تواند بدون اتصال به منبع انرژی راه برود.       بازوهای ریز و مصنوعی این سیستم از آلیاژ شکل و حافظه نیکل تیتانیوم ساخته شده است و درواقع سیمی است که تواند با تغییر دما خم و راست شود. این سیم با پلاتینیم پوشیده شده است و زمانی که این ماده با سوخت متانول روبات واکنش نشان می‌دهد، واکنش احتراقی حاصل از آن تولید دما می‌کند. تغییرات دما باعث می‌شود که منفذ کوچکی به عقب و جلو حرکت کرده و با تنظیم جریان سوخت موجب حرکت RoBeetle به جلو شود.   محققان اعلام کرده‌اند که RoBeetle موجب می‌شود که صنعت ساخت روبات‌های کوچک به‌جایی برسد که انسان تاکنون به آن دست نیافته است. بااین‌حال هنوز چالش‌هایی در رابطه با ساخت این روبات وجود دارد. برای مثال RoBeetle تنها می‌تواند روبه‌جلو حرکت کند و زمانی که شروع به حرکت می‌کند، تا تمام شدن سوختش به حرکت ادامه می‌دهد.   بااین‌حال رویکرد RoBeetle در استفاده از انرژی از دیگر روبات‌های مجهز به سوخت شیمیایی، پنل‌های خورشیدی یا باتری‌ها جدیدتر و به‌روزتر است و ممکن است در آینده‌ای نه‌چندان دور با تکاملی بیشتر به‌عنوان روشی مطمئن برای تأمین نیروی روبات‌های ریز مورداستفاده قرار بگیرد.  
ادامه مطلب »مرداد
۰۴
آغاز تست روبات‌های تحویل دهنده کالای آمازون در آمریکا
ارسال شده توسط روشن ۰۴ مرداد ۱۳۹۹ ۰۴:۰۰ قبل از ظهر
کمپانی آمازون به‌زودی روبات‌های تحویل دهنده کالای جدید خود را در برخی از ایالت‌های آمریکا به‌صورت سفارشی تست می‌کند.   به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، مشتریان ساکن ایالت‌های آتلانتا، جورجیا یا فرانکلین آمازون ممکن است سفارش بعدی خود را با روبات دریافت کنند. کمپانی آمازون پیش‌ازاین نیز روبات جدید تحویل دهنده خود که به اسم اسکات شناخته می‌شود را در واشنگتن و کالیفرنیا تست کرده بود و این بار نوبت به مشتریان آتلانتا و فرانکلین رسیده است.   تنها تعداد کمی از روبات‌های اسکات در این شهرها فعالیت می‌کنند. آن‌ها همراه با یک انسان سفر می‌کنند، سرعت راه رفتنشان به‌اندازه قدم زدن است و از دوشنبه تا پنج‌شنبه به تحویل سفارش می‌پردازند. مشتریان سفارش‌های آمازون خود را مثل همیشه ثبت می‌کنند و بابت تحویل سفارششان از طریق اسکات هزینه اضافی نخواهند داد.       روبات اسکات توانسته است به‌خوبی از بین اشیای موجود در پیاده‌رو (از سگ‌ها گرفته تا یخچال‌های رهاشده در کنار خیابان) عبور کند. هنوز مشخص نیست که این روبات چگونه تائید می‌کند که چه کسی دریچه ذخیره‌سازی او را باز می‌کند و در صورت عدم وجود کسی برای تحویل گرفتن بسته چگونه می‌خواهد آن را از دریچه خود بیرون بیاورد. فعلا دستیار انسانی این روبات این کارها را انجام می‌دهد.   آمازون اعلام کرده است که روبات‌های مجهز به باتری این کمپانی به رسیدن به هدف کربن صفر خالص تا 2040 کمک خواهد کرد و برای پشتیبانی از فعالیت‌های روباتیک با مدارس آتلانتا و فرانکلین همکاری خواهد کرد. این کمپانی در هر دو ایالت دفاتر و تدارکاتی را دراین‌باره احداث کرده است و در صورت موفقیت در تحویل محصولات با استفاده از روبات می‌تواند نسبت به سایر رقبای خود نظیر علی‌بابا مزیت بزرگی داشته باشد.  
ادامه مطلب »مرداد
۰۱
هوش مصنوعی ویژه برای پرواز پهپادها به صورت گروهی در مکان‌های بسته
ارسال شده توسط روشن ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ ۰۳:۳۸ بعد از ظهر
یکی از چالش‌های بسیار بزرگ دانشمندان در زمینه سیستم‌های روباتیک، تشخیص مسیر و پرهیز از برخورد با اجسام در محیط‌های پر تحرک است و به نظر می‌رسد که دانشمندان با استفاده از هوش مصنوعی موفق به یافتن یک راهکار مناسب برای این موضوع شده‌اند.   به گزارش ایتنا و به نقل از  Engadget، مشکل اصلی در این زمینه این است که کنترل پهپادها به نحوی است که برای شناسایی حرکت دیگر پهپادها مشکل دارند و به همین دلیل نیز دانشمندان این سیستم هوش مصنوعی را با نام GLAS برای کنترل حرکت گروهی پهپادها طراحی کرده‌اند.   سیستم GLAS مخفف عبارت Global-to-Local Safe Autonomy Synthesis به معنای "تلفیق خودرانی امن سراسری به محلی" است که به سادگی مفهوم کاری این سیستم هوشمند را شرح می‌دهد.   این سیستم موجب می‌شود که این پهپادها بتوانند بدون در محیط‌هایی که نقشه آن از پیش تعیین نشده است، به صورت گروهی به صورت امن به حرکت ادامه بدهند.       روش انجام این کار این است که این پهپادها با کمک هوش مصنوعی یاد شده به تغییرات محیطی عکس‌العمل نشان داده و به کمک آن به جای تکیه کردن بر نقشه‌های موجود، در هر لحظه یک نقشه جدید از محیط رسم می‌کنند.   سیستم GLAS در حقیقت برپایه عملکرد یادگیری ماشینی طراحی شده است و به همین دلیل نیز می‌تواند با گذشته زمان به‌صورت محسوسی بهبود پیدا کرده و عملکرد بهینه‌تری را به نمایش بگذارد.   شبکه عصبی طراحی شده برای این هوش مصنوعی می‌تواند برای مفاهیم آیرودینامیک نیز قابل استفاده باشد و میزان خطای آن بسیار اندک است. البته در حال حاضر برای این کار بر روی پهپادها چراغ‌هایی به عنوان نشانگر تعبیه شده است ولی در صورت پیشرفت بیشتر این پروژه ممکن سات بتوان شاهد این بود که این سیستم بتواند بدون نیاز به این چراغ‌ها نیز عملکرد خوب خود را تکرار کند.  
ادامه مطلب »تیر
۲۳
این ربات بندبازی می‌کند!
ارسال شده توسط روشن ۲۳ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۰۰ قبل از ظهر
حرکت روبات‌ها روی مسیرهای بسیار باریک یا ناهموار همیشه یکی از چالش‌های بزرگ دانشمندان بوده است ولی به نظر می‌رسد که دانشمندان در این زمینه یک گام دیگر به توفیق نزدیک شده‌اند.   به گزارش ایتنا و به نقل از Engadget، در حقیقت دانشمندان توانسته‌اند تا برای نخستین بار امکان حرکت روی یک مسیر بسیار باریک را برای یک روبات چهارپا ممکن سازند که این امر یک دستاورد بزرگ در صنایع روباتیک محسوب می‌شود. پیش از این نیز سیستم‌های روباتیک چهارپا توانسته بودند تا دستاوردهای بزرگی را تجربه کنند ولی دستاورد جدید شامل یک شبیه‌ سازی بسیار مناسب و قابل اتکا بوده است که نشان دهنده این است که این روبات چهارپا می‌تواند در یک نوار بسیار باریک نیز به حرکت خود ادامه بدهد.     این ساختار حرکتی تقریبا مشابه بندبازی کردن انسان‌ها است و شاید تصویر برای شما میزان دشواری این کار را نشان ندهد ولی عرض مسیر حرکتی این روبات در نوع خود یک ساختار بسیار دشوار برای حرکت هر سیستم روباتیک چهارپایی محسوب می‌شود و تیم ایتالیایی مسئول این پروژه به معنای واقعی شگفت آوری خوبی داشته است.   شایان ذکر است که پس از انجام تست‌های شبیه‌سازی شده توسط تیم انستیتوی Italiano di Tecnologia،  روبات مشهور بوستون داینمایکس برای انجام آزمایش اصلی فراخوانده شد و نتیجه به دست آمده در عمل نیز ثابت کرد که سیستم طراحی شده برای کنترل روبات‌های چهارپا در مسیرهای باریک، عملکرد مناسبی داشته است.   روبات مد نظر برای این آزمایش، 90 کیلوگرم وزن داشته و توانسته است تا با کنترل کردن همزمان دو پای خود و حرکت دادن دو پای دیگر، عملا امکان حرکت رو به جلو در این مسیر را داشته باشد تا روبات مشهرو بوستون داینامیکس بتواند یک گام دیگر به سوی جذاب‌ترین روبات جهان بودن حرکت کند.
ادامه مطلب »