Live Chat Software by Ariaphone
اخبار
آبان
۲۰
ساخت روباتی با حالت نگاه انسان مانند توسط دیزنی
ارسال شده توسط روشن ۲۰ آبان ۱۳۹۹ ۰۴:۰۰ قبل از ظهر
کمپانی دیزنی ریسرچ به‌تازگی موفق به ساخت روباتی شده است که می‌تواند به راحتی حالات نگاه، دهان و حرکات سر انسان را با موقعیت سنجی دقیق تقلید کند.   به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، این روزها پیشرفت‌های روبات‌هایی که تجربه‌های مشابه با انسان را القا می‌کنند بسیار هیجان‌انگیز شده است. در این زمینه کمپانی دیزنی ریسرچ به‌تازگی موفق به ساخت روبات ویژه‌ای شده است که ممکن است به کابوس شب کسانی که از هوش مصنوعی و صنایع روباتیک وحشت دارند تبدیل شود.   گزارش‌های به‌دست‌آمده از وب‌سایت گیزمودو حاکی از آن است که کمپانی دیزنی به‌تازگی سیستم جدیدی طراحی کرده است که موجب می‌شود تا روبات‌ها بتوانند چشم‌هایی شبیه به انسان داشته باشند و حالات نگاهشان دقیقا مشابه یک انسان واقعی باشد. علاوه بر این حرکات سر این روبات‌ها تا حد زیادی مشابه با انسان است و تمامی این قابلیت‌ها باعث می‌شود که روح سرد چشم‌های روباتیک از بین رفته و به انسان نزدیک‌تر شود.   به‌این‌ترتیب چنین قابلیتی موجب می‌شود که برقراری ارتباط و صحبت کردن با روبات‌ها بسیار آسان‌تر شده و حس زنده بودن بیشتری به تعامل کننده القا کنند. البته این مرکز با استفاده از این تحقیقات روبات اسکلت مانندی ایجاد کرده است که حرکات دهان و دندان و چشم‌های آن دقیقا مشابه با انسان است.       این فناوری اگرچه در ابتدا اندکی ترسناک به نظر می‌رسد اما می‌تواند در آینده بسیار کاربردی باشد. این روبات قادر است با استفاده از سنسورهای عکس‌برداری ویژه‌اش موقعیت سر مخاطب را تشخیص داده و به‌صورت کاملا انسانی در هنگام مکالمه به سمت او مایل شود.    همچنین این روبات می‌تواند به راحتی چرخش چشم‌های انسان به‌منظور تجربه اشیا جدید را تقلید کند، به‌صورت کاملا طبیعی پلک زده و حرکات سر کاملا طبیعی داشته باشد. به‌صورت کلی می‌توان مدعی شد که این روبات بیش از یک هوش مصنوعی پیشرفته به یک انسان شباهت دارد.   کمپانی دیزنی می‌تواند در آینده از این دستاورد به‌منظور ساخت روبات‌های انسانی که برای تعامل با انسان در شرایط مختلف به‌کاربرده می‌شوند، استفاده کند. این فناوری به‌ویژه می‌تواند در روبات‌های مراقبت‌کننده از انسان‌ها که تعامل چهره آن‌ها برای القای حس محبت و مهربانی بسیار مهم است، به کار گرفته شود.  
ادامه مطلب »مهر
۲۱
ساخت روبات اختاپوسی ویژه برای شنا در زیر آب
ارسال شده توسط روشن ۲۱ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۰۰ قبل از ظهر
محققان دانشگاه سن دیگو به‌تازگی موفق به ساخت روبات نرم ویژه‌ای شده‌اند که می‌تواند بدون آسیب رساندن به زندگی دریایی و مرجانی در باره آن‌ها به جمع‌آوری اطلاعات بپردازد.   به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، مهندسان دانشگاه سن دیگو به‌منظور کمک به کشف و بررسی دنیای زیر آب بدون آسیب رساندن به زندگی دریایی و مرجانی موفق به ساخت روبات ویژه‌ای شده‌اند که به مرکب ماهی شباهت زیادی دارد و بدنه آن نرم است.    محققان برای ساخت این روبات از مواد نرمی مانند اکرولیک پلیمر و قطعات ساخته‌شده با استفاده از چاپگر سه‌بعدی استفاده کردند. احتمال آسیب رساندن روبات‌های نرم به زندگی دریایی بسیار کمتر از روبات‌های سخت است.   محققان برای ساخت این روبات از مکانیسم پیشرانه مرکب ماهی استفاده کردند. این روبات مقداری آب را به داخل بدنه انعطاف‌پذیر خود می‌کشد و سپس با خروج آن به سمت جلو حرکت می‌کند. این روبات می‌تواند بدنه خود را برای خروج انرژی قابل ارتجاع خود فشرده کرده و برای حرکت از همان مکانیم پیشرانه استفاده کند. این دستگاه می‌تواند با تغییر موقعیت نازل خود به هر جهتی که می‌خواهد شنا کند.       مهندسان مدعی شده‌اند که این روبات می‌تواند با سرعتی در حدود نیم مایل بر ساعت حرکت کند. این رکورد سرعت برای روبات‌های نرم بسیار مناسب است. علاوه بر این روبات یاد شده دارای ساختاری ضد آب است که می‌تواند جایگاه مناسبی برای دوربین‌ها یا سایر حس‌گرهای حیاتی برای ضبط داده‌ها باشد.   مایکل تی تولی به‌عنوان پروفسور دپارتمان مهندسی مکانیک و هوافضا و یکی از راهبران اصلی این تحقیق در این رابطه اظهار کرده است که:« در اصل ما تمام ویژگی‌های کلیدی را که ماهی مرکب برای شنا با سرعت‌بالا از آن‌ها استفاده می‌کند ، دوباره ایجاد کردیم.»   او همچنین در ادامه اظهار کرد:« این اولین ربات بدون اتصالی است که می‌تواند مانند ماهی مرکب برای حرکت سریع به تولید پالس‌های جت پردازد و می‌تواند با تغییر شکل بدن، که باعث بهبود بهره‌وری شنا می‌شود، به این پالس‌های جت برسد.»
ادامه مطلب »مهر
۱۳
ساخت روباتی هوشمند با قابلیت انعطاف‌پذیری بسیار بالا
ارسال شده توسط روشن ۱۳ مهر ۱۳۹۹ ۰۶:۳۰ قبل از ظهر
محققان دانشگاه ییل به‌تازگی موفق به ساخت پارچه روباتیک ویژه‌ای شده‌اند که سفتی و نرمی آن بر اساس شرایط مختلف تغییر می‌کند.   به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، ساخت روبات‌های نرم زمینه فناوری ویژه‌ای است که کاربری‌های آن از مبحث اعضای مصنوعی تا جستجو در فضا متفاوت است. هم‌اکنون یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه ییل این فناوری را یک گام جلوتر برده و پارچه‌ای روباتیک و هوشمند ایجاد کرده‌اند که می‌تواند سختی و شکل ظاهری خود را به هنگام انجام کار تغییر بدهد.   کلید اصلی ساخت این روبات الیاف آن است. این گروهی تحقیقاتی که توسط دکتر ربکا کرامر-بوتیلیوراهبری شده است اپکسی هایی را در این الیاف کار گذاشته‌اند که می‌توانند با استفاده از فلز فیلدی که در آن‌ها به کار برده شده است، سفت‌وسختی خود را تغییر بدهند. فلز فیلد می‌تواند در دمای بسیار پایین به حالت مایع دربیاید.   به‌این‌ترتیب زمانی که این فلز سرد است، مستحکم باقی‌مانده و درنتیجه پارچه روباتیک نیز سفت‌وسخت خواهد بود. اعمال جریان الکتریسیته محدود به درون این پارچه موجب افزایش دمای این فلز و نرم شدن آن می‌شود. درنتیجه بافت کل پارچه نیز نرم‌تر خواهد شد.       ترور باکنر به‌عنوان یکی از محققان این پژوهش در این رابطه اظهار کرد که: «ترکیب فیلد متال و اپوکسی ما می‌تواند به‌اندازه یک لاستیک لاتکس انعطاف‌پذیر یا به‌اندازه اکرولیک سخت، سفت باشد.» این فرایند تنها با گرم و سرد کردن اتفاق می‌افتد. علاوه بر این تیم تحقیقاتی یاد شده حس‌گر مبتنی بر مواد مایعی را ایجاد کردند که می‌تواند دمای محیط یا پوشنده خود را تشخیص دهد. این حس‌گر را می‌توان به‌راحتی برای کاربری‌های مختلف در این پارچه روباتیک جای داد.   آن‌ها همچنین سیم‌های ویژه‌ای را در این پارچه به کار بردند که به هنگام قرارگیری در معرض جریان الکتریسیته به‌راحتی تغییر شکل می‌دهند. برای مثال می‌توان از این قابلیت برای ساخت شلوارهای هوشمندی استفاده کرد که به افراد سالمند در فرایند نشستن و برخاستن کمک کند.   البته این ماده احتمالاً برای شلوارهای هوشمند مورداستفاده قرار نخواهد گرفت زیرا این تحقیق توسط دفتر تحقیقات علمی نیروی هوایی آمریکا تأمین مالی شده است که امیدوار است بتواند از این پارچه در کاربری‌های مختلفی از تورنی های پوشیدنی گرفته تا شبکه‌های حمل بار هوشمند و چادرهای با قابلیت خود برپایی استفاده کند.  
ادامه مطلب »شهریور
۱۹
ساخت پوست الکترونیکی باقابلیت واکنش به درد مشابه انسان
ارسال شده توسط روشن ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۰۱:۰۰ قبل از ظهر
محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت پوست مصنوعی ویژه‌ای شده‌اند که می‌تواند درد ناشی از ضربات وارده یا سوختگی را حس کند.   به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، پوست‌های الکترونیکی در حال حاضر می‌توانند به‌خوبی به لمس شدن پاسخ بدهند اما توانایی پاسخ به مواردی نظیر ورود ضربات یا اعمال سوختگی را ندارند. این امر مشکل اصلی روبات‌ها و اعضای مصنوعی ویژه‌ای است که قرار است پاسخ‌هایی مشابه انسان داشته باشند.   بااین‌حال علم در حال پیشرفت است و محققان دانشگاه RMIT به‌تازگی موفق به ساخت پوشت مصنوعی ویژه شده است که می‌تواند مانند انسان به درد واکنش نشان بدهند. به‌این‌ترتیب اگر دما یا فشار وارده بر این پوست مصنوعی بیشتر از تحمل انسان باشد، موجب بروز بازخورد تقریبا آنی از طرف آن می‌شود.   این طرح اولیه پوشیدنی از الکروتیک های بسیار نازک و بسط یافتنی ویژه به همراه پوشش حساس به فشار و دما و سلول‌های حافظه مشابه انسان ساخته شده است. آتاور رحمان به‌عنوان یکی از محققان این پژوهش دراین‌باره اظهار کرده است که این پوست‌ها به حدی لطیف هستند که می‌توانند به‌راحتی فشارهایی از قبیل ضربه آرام با یک سنجاق را از ضربات دردناک تشخیص داده و بر اساس هرکدام از موقعیت‌های یادشده واکنش مناسب نشان بدهند. این طراحی از روی نورون‌ها، مسیرهای عصبی و گیرنده‌هایی که احساسات انسانی را هدایت می‌کنند ساخته شده است.   این پروژه مدت‌ها تا تبدیل‌شدن به محصولی عملی فاصله دارد. بااین‌حال کاربری‌های این محصول در عمل مشخص است. برای مثال ساخت یک بازوی مصنوعی با استفاده از این پوست می‌تواند احساسات یک بازوی واقعی را شبیه‌سازی کرده و انسان‌ها را از خطر احتمالی آگاه کند.   همچنین ربات‌های ساخته شده با استفاده از این پوست به دلیل نقاط ضعف انسانی خود در برابر ضربه حساس می‌شوند و به این صورت ترس و وحشت اجتماعی کم‌تری ایجاد می‌کنند.   گفته می‌شود که این پوست مصنوعی می‌تواند برای پیوندهای پوستی غیرتهاجمی که روش‌های فعلی توانایی انجام آن‌ها را ندارند ، مؤثر باشد. بااین‌حال انتخاب داشتن پوستی با امکان احساس درد برای هرکسی خوشایند نیست و به‌نوعی یک نقطه‌ضعف تلقی می‌شود و شاید همه افراد متقاضی استفاده از پوست‌های مصنوعی به این پوست حساس به درد و سوختگی تمایل نداشته باشند.
ادامه مطلب »شهریور
۰۵
روبات کوچکی که می‌تواند در 2 ساعت بدون نیاز به باتری به حرکت ادامه بدهد
ارسال شده توسط روشن ۰۵ شهریور ۱۳۹۹ ۰۱:۰۰ قبل از ظهر
محققان به‌تازگی موفق به ساخت روبات حشره مانند و بسیار ریزی شده‌اند که می‌تواند از سوخت متانول برای تأمین نیرو استفاده کند.   به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی موفق به ساخت سوسک روباتیک خودکار و کوچکی شده‌اند که می‌تواند بدون باتری به مدت دو ساعت راه برود. این روبات حشره‌ای 88 میلی‌گرمی به متانول مایع تجهیز شده است و نیروی بازوهای مصنوعی آن از طریق این ماده تأمین می‌شود. همچنین این روبات قادر است تا 2.6 برابر وزن خود بار جابه‌جا کند. همان‌طور که می‌توانید باتری‌ها دارای چگالی انرژی کم هستند. این امر به معنای آن است که باتری‌ها به‌منظور حفظ انرژی زیاد برای بسیار بزرگ باشند. این امر در مورد ساخت روبات‌های میکرو مشکل‌ساز است و یکی از دلایل  اتصال دائمی روبات‌های زیر جثه‌ای نظیر HAMR-JR هاروارد به منبع انرژی نیز همین محدودیت است. بااین‌حال این روبات سوسکی که RoBeetle نام گرفته است به باتری نیاز ندارد و می‌تواند بدون اتصال به منبع انرژی راه برود.       بازوهای ریز و مصنوعی این سیستم از آلیاژ شکل و حافظه نیکل تیتانیوم ساخته شده است و درواقع سیمی است که تواند با تغییر دما خم و راست شود. این سیم با پلاتینیم پوشیده شده است و زمانی که این ماده با سوخت متانول روبات واکنش نشان می‌دهد، واکنش احتراقی حاصل از آن تولید دما می‌کند. تغییرات دما باعث می‌شود که منفذ کوچکی به عقب و جلو حرکت کرده و با تنظیم جریان سوخت موجب حرکت RoBeetle به جلو شود.   محققان اعلام کرده‌اند که RoBeetle موجب می‌شود که صنعت ساخت روبات‌های کوچک به‌جایی برسد که انسان تاکنون به آن دست نیافته است. بااین‌حال هنوز چالش‌هایی در رابطه با ساخت این روبات وجود دارد. برای مثال RoBeetle تنها می‌تواند روبه‌جلو حرکت کند و زمانی که شروع به حرکت می‌کند، تا تمام شدن سوختش به حرکت ادامه می‌دهد.   بااین‌حال رویکرد RoBeetle در استفاده از انرژی از دیگر روبات‌های مجهز به سوخت شیمیایی، پنل‌های خورشیدی یا باتری‌ها جدیدتر و به‌روزتر است و ممکن است در آینده‌ای نه‌چندان دور با تکاملی بیشتر به‌عنوان روشی مطمئن برای تأمین نیروی روبات‌های ریز مورداستفاده قرار بگیرد.  
ادامه مطلب »