Live Chat Software by Ariaphone
اخبار
آبان
۲۹
امکان برخورداری روبات‌ها از مهارت‌های اجتماعی در آینده‌ای نزدیک
ارسال شده توسط روشن ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ۰۲:۳۶ قبل از ظهر
محققان مرکز تحیقاتی ام‌ای تی در پی آن هستند که با انجام آزمایش‌های دقیق تعاملات اجتماعی روبات‌ها با انسان‌ها را بهبود ببخشند.   به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، روبات‌ها در فیلم‌ها به انسان‌ها کمک‌های زیادی‌ می‌کنند اما در واقعیت از مهارت‌های اجتماعی محدودی برخوردار هستند. با این حال به نظر‌ می‌رسد که محققان علوم کامپیوتری ام‌ای تی به دنبال راهی هستند که از طریق آن بتوانند تعامل روبات‌ها با انسان را بهتر از پیش بکنند.   محققان برای مطالعه تعامل روبات‌ها با انسان‌ها محیط دو بعدی ویژه‌ای را شبیه سازی کردند که روبات‌های مجازی در آن‌ می‌توانستند اهداف فیزیکی و اجتماعی خود را به راحتی انجام بدهند. برای مثال از روبات‌ها خواسته شد که خود را به یک درخت برسانند و در این راه بر اساس کارهایی که سایر روبات‌ها در رسیدن به این هدف مشترک انجام‌ می‌دهند، تصمیم گیری کنند.    همچنین به این روبات‌ها بر اساس اعمالی که آنها را به رسیدن به هدفشان نزدیک‌تر‌ می‌کرد، جایزه داده‌ می‌شد. این تیم سه نوع روبات ایجاد کردند: برای اولین روبات تنها اهداف فیزیکی تعریف شد و روبات دوم هدف‌های فیزیکی و اجتماعی داشت اما تصور‌ می‌کرد که تمامی روبات‌ها تنها هدف فیزیکی دارند. روبات سوم تصور‌ می‌کرد که همه روبات‌ها اهداف فیزیکی و اجتماعی دارند و بر همین اساس‌ می‌تواند برای مثال به دیگران ملحق شده و همه با هم برای رسیدن به یک هدف تلاش کنند.       این تیم با استفاده از هر سه نوع روبات یاد شده 98 سناریو مختلف ایجاد کرد. سپس دوازده انسان نزدیک 200 ویدیو از تعامل روبات‌ها را مشاهده کرده و اهداف فیزیکی و اجتماعی آنها را تخمین زدند. محققان در این رابطه اظهار داشتند که:« در بیشتر مثال ها، مدل آنها با تفکرات انسان‌ها درباره تعاملات اجتماعی که در هر فریم محقق شده بود مطابقت داشت.   محققان بر این باورند که این نتایج مانند معیاری عمل‌ می‌کند که سایرین با استفاده از آن‌ می‌توانند روی تعاملات اجتماعی مشابه کار کنند. آنها تصمیم دارند که در آینده با مدل‌های سه بعدی محیط‌های پیچیده تری ایجاد کنند که امکان انجام انواع مختلف تعاملات در آن وجود داشته باشد.   اندره باربو به عنوان راهبر این تحقیق در این رابطه اظهار کرد که هدف نهایی این پژوهش علاوه بر بهبود تعاملات اجتماعی روبات‌ها بر مطالعه عمیق‌تر جنبه‌های انسانی این تعاملات متمرکز شده است. بر همین اساس شاید در آینده امکان ایجاد تست‌های واقع گرایانه برای آزمودن توانایی انسان‌ها در تشخیص تعاملات اجتماعی به وجود بیاید.  
ادامه مطلب »مهر
۰۷
کارایی‌های جالب ربات Arstro
ارسال شده توسط روشن ۰۷ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۱۲ بعد از ظهر
 شرکت آمازون روز گذشته در رویداد پاییزی آمازون در سال ٢٠٢١ از محصولات ویژه خود رونمایی کرد که در این میان ربات «Arstro»، یکی از شگفتی‌های مراسم سخت افزاری این شرکت بود. به گزارش ایتنا از فارس، جذاب‌ترین محصول شرکت آمازون که روز گذشته رونمایی شد، ربات «Arstro» بود؛  این ربات، در واقع یک نمایشگر «Echo Show» است که با بدنی رباتیک ترکیب شده است. کاربران می‌توانند Astro را صدا کنند تا به اتاق آنها بیاید و از آن سؤال کنند. همچنین این ربات می‌تواند هنگامی که  افراد دور از خانه هستند، برای حفظ امنیت در خانه بگردد. از دوربین Astro می‌توان برای کارهای زیادی استفاده کرد. به عنوان مثال، افراد قادر خواهند بود تا به وسیله آن، وضعیت اجاق‌گاز و خاموش یا روشن بودن آن را بررسی کنند.   ربات یک هزار و ۴۵۰ دلاری شرکت آمازون می‌تواند به طور خودکار در اطراف خانه و جهت بررسی مناطق خاصی حرکت کند، از طریق برنامه Astro نمای زنده‌ای از اتاق‌ها را نشان دهد یا در صورت تشخیص یک فرد ناشناس هشدار ارسال کند. به گفته آمازون، Astro از چشمان دیجیتالی خود روی صفحه چرخان، حرکات بدن و لحن رسا برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند.
ادامه مطلب »تیر
۲۴
رونمایی چین از پهپاد جنگی با قابلیت حرکت در زیر آب
ارسال شده توسط روشن ۲۴ تیر ۱۴۰۰ ۰۹:۰۳ قبل از ظهر
دولت چین با تولید محصولاتی که در نوع خود به عنوان جنگ‌افزارهای مدرن شناخته می‌شوند بیگانه نیست و در آخرین نمونه از این تولیدات، این کشور به تازگی از یک پهپاد ویژه با قابلیت حرکت زیر آب رونمایی کرده است.   به گزارش ایتنا و به نقل از dronedj، این پهپاد کاملا خودکار می‌تواند اهداف خود را بدون نیاز به دریافت ورودی از انسان شناسایی کرده و مورد حمله قرار بدهد و به این ترتیب یک جنگ‌افزار بسیار خطرناک محسوب می‌شود.   نخستین آزمایش‌های انجام شده بر روی این محصول، یک دهه پیش آغاز شدند و در حقیقت این پهپاد بخشی از یک برنامه ویژه بوده است که ساختارهای روباتیک و هوش مصنوعی را با هم ترکیب می‌کند. شایان ذکر است که برنام مادری که به این پروژه منتهی شده است، در دهه 90 میلادی در چین آغاز شده بود.   این پروژه که تا مدتی طولانی به عنوان یک پروژه سری محسوب می‌شد، بدون توجه رسانه‌ای به کار خود ادامه داد ولی در اوایل ماه جولای میلادی بود که دولت چین نخستین اطلاعات آزمایش میدانی این پهپاد بدون سرنشین زیر دریای خود را معرفی کرد.   بر اساس اطلاعات اطلاعات منتشر شده، این پهپاد ویژه توانست تا در آزمایش انجام شده، یک زیردریایی مصنوعی ساخته شده را به عنوان هدف خود شانسایی کرده و به عنوان دشمن تعریف شده، بدون دخالت انسانی منهدم سازد.       گزارش منتشر شده در تاریخ دوم جولای 2021 که مجله علمی دانشگاه مهندی هاربین منتشر شده اس در این باره می‌گوید: «نیاز برای جنگ‌های آینده در زیر آب به فرصت‌های نوینی برای توسعه و ایجاد پلتفرم‌های خودکار و بدون نیاز به حضور انسان در زیر آب ایجاد کرده است.»   بر خلاف ساختار زیردریایی‌های سنتی که همیشه نیازمند به دخالت انسان بوده‌اند، این دستگاه شاهد کاربری تمامی سیستم‌های خود به صورت اتوماتیک است. در حقیقت دستگاه‌های قدیمی برای شناسایی بهتر اهداف و مسیریابی به دخالت انسانی نیاز داشتند ولی این دستگاه می‌تواند تمامی فرایند شناسایی مسیر، شناسایی خطر، حمله به موقعیت خطر و غیره را به صورت کاملا خودکار انجام بدهد.   این امر به لطف هوش مصنوعی و قابلیت تصمیم گیری مستقل پیشرفته در این محصول میسر شده است و به این ترتیب نگرانی‌های خاص خود نیز به همراه رونمایی از این پهپاد زیر آب، شکل گرفته‌اند.   در حقیقت این پروژه شروع یک پروژه بزرگ‌تر از ناوگان جنگ افزارهای زیر آب چین هستند که نگرانی‌های همیشگی مربوط به هوش مصنوعی، جنگ افروزی و مواردی از این دست را مانند آتش زیر خاکستر به شعله‌ای بزرگ مبدل ساخته است.
ادامه مطلب »تیر
۲۱
ربات‌ها محصولات سونی را تولید می‌کنند
ارسال شده توسط روشن ۲۱ تیر ۱۴۰۰ ۱۱:۵۴ قبل از ظهر
روزنامه فایننشیال تایمز به نقل از کیمیو ماکی، مدیر کسب و کار محصولات الکترونیکی سونی نوشت: انتظار می رود خطوط تولید اتوماتیک هزینه ها در کارخانه تلویزیون اصلی سونی در مالزی را تا سال مالی ۲۰۲۳ به میزان ۷۰ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش دهند. تسریع روند اتوماسیون کارخانه همچنین عیوب محصول را کاهش خواهد داد. به گزارش ایتنا از ایسنا، این مقام سونی در مصاحبه با روزنامه فایننشیال تایمز گفت: این برنامه همراه با تمرکز فزاینده به فروش آنلاین و تحلیل داده انجام خواهد شد. اطلاعات فروش با استفاده از هوش مصنوعی به منظور تعیین موثرتر حجم تولید، تحلیل خواهد شد. بر اساس گزارش بلومبرگ، روزنامه فایننشیال تایمز گزارش کرد اگرچه سونی همچنان به فروش سخت افزار و خدمات به مصرف کنندگان ادامه خواهد داد اما بخش قابل توجهی از هدف رشد سونی از محصولات برای استفاده حرفه ای مانند نمایشگر LED کریستال برای تولید ویدیوی مجازی و فناوری رهگیری توپ برای صنعت ورزشهای سرگرم کننده حاصل خواهد شد.
ادامه مطلب »فروردین
۲۶
سرویس تاکسی روباتیک جنرال موتورز به زودی در دوبی برقرار می‌شود
ارسال شده توسط روشن ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ ۰۳:۰۰ قبل از ظهر
به زودی کمپانی خودروسازی جنرال موتورز تست تاکسی‌های روباتیک و کاملا خودران خود را در شهر دوبی آغاز خواهد کرد.   به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، کمپانی خودروسازی جنرال موتورز به تازگی اعلام کرده است که برنامه‌های این کمپانی برای راه اندازی سرویس تاکسی خودران و بدون راننده در سال 2023 در دوبی به قوت خود باقی است.   مقامات دوبی در این رابطه اظهار داشته است که این اولین سرویس خودران تجاری کروز خواهد بود که قرار است کشوری به غیر از آمریکا راه اندازی شود. در ابتدا این ناوگان حمل و نقل تنها به چند شاتل خودران محدود هستند اما این شهر برنامه دارد که تعداد آن‌ها را تا سال 2030 به 4000 دستگاه برساند.       این اقدام در ابتدای امر در راستای کاهش هزینه‌های حمل و نقل دوبی بوده است. این شهر تصمیم دارد که هزینه‌های حمل و نقل را سالانه به رقم 245 میلیون دلار کاهش داده و 408 میلیون دلار از هزینه‌ها را با کاهش آلودگی هوا برای خود ذخیره کند.  تاکسی‌های روباتیک کروز می‌تواند با جا به جا کردن مردم در سراسر این شهر در راستای رسیدن به هدف ذکر شده به مقامات دوبی کمک کند.   این قرارداد برای کروزب که تازه تست خودروهای کاملا خودران خود را در سن فرانسیسکو آغاز کرده است، بسیار بزرگ و موفقیت آمیز تلقی می‌شود. با این حال هنوز مشخص نیست که کروز در آینده بتواند قرار دادهای مشابه یا بیشتری را به دست بیاورد یا خیر.   دوبی شهر ثروتمندی است و برخورداری از شرایط مساعدی از قبیل جاده‌های بی عیب و نقص و هوای گرم در سراسر سال موجب شده است که به مقصد خوبی برای تست خودروهای خودران تبدیل شود. با این حال کروز برای عقد قرارداد با شهرهایی که به لحاظ مالی چندان قوی نبوده و در سراسر سال پوشیده از برف هستند، چالش‌های زیادی را در پیش دارد.  
ادامه مطلب »