Live Chat Software by Ariaphone
RSS Feed
اخبار
دی
۳۰
ناسا ماه‌نورد رطوبت‌یاب خود را آزمایش می‌‌کند
ارسال شده توسط روشن ۳۰ دی ۱۳۹۸ ۱۰:۰۰ بعد از ظهر
ناسا به‌تازگی ماه‌نورد رطوبت یاب خود به نام VIPER را برای یافتن میزان و موقعیت‌های مکانی آب در کره ماه آزمایش کرده است.   به گزارش ایتنا و به نقل از engadget، این مرکز نسخه مهندسی‌شده این ماه نورد را در آزمایشگاه شبیه‌سازی‌شده عملیات کره ماه (SLOPE) در مرکز تحقیقاتی گلن مورد آزمایش قرار داده است.  این مرکز دارای یک ابنارک خاک بزرگ و قابل تنظیم است و مهندسان این ماه نورد با استفاده از آن توانستند اطلاعات موردنیاز برای ارزیابی کشش این سازه و چرخ‌های آن را به دست بیاورند.   علاوه بر این، محققان یاد شده در این آزمایش توانستند روش‌های متفاوتی را برای عبور از دامنه‌های شیب‌دار برای تعیین مقرون‌به‌صرفه ترین آن‌ها انجام بدهند. نتیجه به‌دست‌آمده به آن‌ها کمک می‌کند که انرژی موردنیاز برای مانورهای مختلف را نیز به دست بیاورند.       ناسا قرار است که ماه‌نورد VIPER را برای کشف آب یخ‌زده به قطب جنوبی کره ماه و محل استقرار آینده فضاپیماهای مأموریت آرتمیس بفرستد. این ماه نورد با استفاده از فناوری خود به جمع‌آوری و تحلیل نمونه‌ها می‌پردازد تا از این طریق بتواند به بررسی وجود میزان آب کافی برای مأموریت‌های آینده پی ببرد.   دنیل اندرو به‌عنوان مدیر پروژه این ماه‌نورد در زمان رونمایی از این سازه اعلام کرد که:« کلید زندگی روی ماه مانند زمین آب است. سؤالی که پس از تائید وجود آب یخ‌زده در ماه در ده سال قبل ذهن ما را درگیر کرده است این است که آیا ماه می‌تواند مقدار منابع موردنیاز ما برای زندگی خارج زمین را در خود جای داده باشد. این ماه نورد به سؤالات زیادی در رابطه با محل قرارگیری آب و مقدار آن پاسخ می‌دهد.»   هنوز مشخص نیست که VIPER چه زمانی به کره ماه پرتاب می‌شود اما هدف آن است که این ماه نورد در دسامبر 2022 روی کره ماه قرار گرفته باشد. این فقط یکی از آزمایش‌هایی است که قبل از پرتاب نسخه نهایی آن به مقصد تعیین‌شده باید انجام شود.
ادامه مطلب »آذر
۳۰
کشف یخ در زیر سطح مریخ توسط ناسا
ارسال شده توسط روشن ۳۰ آذر ۱۳۹۸ ۰۹:۴۸ قبل از ظهر
محققان به‌تازگی با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده موفق به ساخت نقشه‌ای از موقعیت‌های مکانی احتمالی آب‌های یخ‌زده در لایه‌های زیرین مریخ شدند.   به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی engadget، یکی از فاکتورهای مهم در جستجوی منظومه شمسی توانایی کشف آب در سیارات دیگر به‌منظور استفاده‌هایی نظیر آشامیدن و تأمین سوخت موشک‌ها است. ناسا در همین راستا و به‌منظور بررسی وجود آب در سیاره مریخ به‌تازگی نقشه‌ای از موقعیت‌هایی در این سیاره که احتمال وجود آب در آن‌ها زیاد است را عرضه کرده است.   محققان به‌تازگی با ساختن نقشه‌ای از سطح مریخ، موقعیت‌هایی که در آن‌ها احتمال وجود یخ ایجاد شده از آب زیاد است را مشخص کرده‌اند. یخ‌ها در برخی از نقاط مشخص‌شده تنها 2.5 سانتی‌متر با سطح مریخ فاضله دارند و به‌این‌ترتیب به‌راحتی برای مریخ‌نوردهای بعدی قابل‌شناسایی خواهند بود.رنگ‌های سرد نشان از وجود یخ در نزدیکی سطح مریخ دارند و رنگ‌های گرم نشان‌دهنده یخ‌های موجود در لایه‌های عمیق‌تر هستند.       سیلوین پیکا از به عنوان راهبر این تحقیق از ناسا در این رابطه می‌گوید:« شما برای استخراج این یخ به ماشین خاک‌برداری نیازی ندارید. شما می‌توانید از یک بیلچه برای این کار استفاده کنید. ما به جمع‌آوری اطلاعات در رابطه با یخ‌های مدفون در مریخ ادامه می‌دهیم تا بتوانیم بهترین موقعیت‌های مکانی برای فرود فضانوردان را تعیین کنیم.»   تشخیص موقعیت‌های مکانی یخ‌ها برای انجام مأموریت‌های انسانی در مریخ بسیار مهم است و می‌تواند منجر تشخیص مناطق مناسب برای پروژه‌هایی مانند بررسی مریخ اسپیس اکس شود. وزن آب به حدی است که نمی‌توان آن را با موشک‌ها به مریخ برد و به همین دلیل یافتن این عنصر در آنجا می‌تواند به زنده ماندن انسان‌ها در مریخ کمک کند. بااین‌حال ازآنجایی‌که این سیاره اتمسفر نازکی دارد، آب موجود در سطح مریخ به‌سرعت تبخیر می‌شود.    البته کشف آب در قالب یخ در مریخ امر چندان جدیدی نیست و مریخ‌نورد ناسا در سال 2008 بعد از یک ماه گردش در این سیاره موفق به کشف آب یخ رده در نمونه خاک جمع‌آوری‌شده از سطح این سیاره شد. بااین‌حال ساخت این نقشه موجب می‌شود که محققان بتوانند به‌راحتی مأموریت‌های بعدی خود برای ارسال فضانورد به مریخ را برنامه‌ریزی کنند.  
ادامه مطلب »آذر
۲۰
افشای سازوکار بادهای خورشیدی توسط کاوشگر ناسا
ارسال شده توسط روشن ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ۰۶:۰۰ بعد از ظهر
همان‌طور که وعده داده شده بود، ناسا اولین نتایج کاوشگر خورشیدی پارکر را ارائه کرد. این نتایج بینش بسیار ارزشمندی در رابطه با خورشید فراهم می‌کند.   به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی engadget، کمپانی ناسا از نتایج دستاوردهای کاوشگر پارکر رونمایی کرد. این دستاوردها شامل اطلاعات دقیق از خورشید هستند که دانش ما در رابطه با این ستاره را متحول می‌کنند. نتایج این پژوهش‌ها نشان می‌دهند که باد خورشیدی دقیقا مطابق انتظار دانشمندان رفتار نمی‌کنند.   نتایج داده‌های این کاوشگر نشان می‌دهد که در جهت میدان مغناطیسی خورشید حفره‌هایی وجود دارد که در بادهای خورشیدی داخل مدار عطارد ظاهر می‌شود. علاوه بر این حرکت غیرمستقیم باد خورشیدی نه‌تنها به‌اندازه‌ای که انتظار می‌رفت قوی نبود، بلکه زودتر ازآنچه پیش‌بینی می‌شد به مسیر اصلی‌اش بازمی‌گشت.       همچنین این کاوشگر رخدادهای ذرات پرانرژی کوچکی را برای دانشمندان به نمایش درآورد که هیچ‌گاه به زمین نمی‌رسند. به‌علاوه انفجارهایی که با میزان بالایی از عناصر سنگین اتفاق افتاده بود نیز مشخص شد. ناسا در رابطه با این وقایع اعلام کرد که هردوی آن‌ها احتمالا بیشتر ازآنچه که توسط می‌شد رایج هستند. سؤالات زیاد دیگری نیز هم‌اکنون با کمک نتایج داده‌های این کاوشگر به‌دست‌آمده است و دانشمندان اولین شواهد تبدیل‌شدن گردوغبار به گاز بر اثر گرمای شدید و دور شدن 7 میلیون مایلی آن را به دست آورده‌اند.   این اکتشافات قرار است که نحوه درک انسان‌ها را در زمینه‌های مختلفی از قبیل دلایل ایجاد بادهای خورشیدی، سرعت خاموشی خورشید و تأثیرات رخداد اجزا روی آب‌وهوای فضا تغییر بدهد. البته به یاد داشته باشید که پروازهای دیگری برای نزدیک شدن به خورشید در نظر گرفته ‌شده‌اند که منطقه بدون غبار را از فاصله دو الی سه میلیون مایلی از خورشید مشاهده می‌کنند. به‌این‌ترتیب ممکن است در آینده نزدیک شاهد یافته‌هایی باشیم که ستاره شناسان را به تغییر مدل‌های فضایی خود وادار می‌کنند.  
ادامه مطلب »آذر
۱۹
علت تغییرات اقلیمی زمین در گذشته
ارسال شده توسط روشن ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ۰۵:۳۰ بعد از ظهر
چه چیزی سبب سرمایش سریع زمین در ۱۲ هزار و ۸۰۰ سال پیش شد؟ در خلال تنها چند سال، دمای میانگین این کرهٔ خاکی به‌شدت افت پیدا کرد و منجر به این شد که در برخی نواحی در نیمکرهٔ شمالی، دمای هوا به حداکثر ۱۴ درجهٔ فارنهایت برسد.   به گزارش ایتنا و به نقل از Space، این رخداد اقلیمی که در میان دانشمندان به یانگر درایاس (Younger Dryas) موسوم است، نشانگر آغاز یک افول در جانداران عصر یخی بود؛ همچون ماموت‌ها و دایناسورها که سرانجام منجر به انقراض بیش از ۳۵ نوع حیوان در سرتاسر آمریکای شمالی شد. اگرچه این مسأله اختلاف‌نظرهای زیادی با خود به‌همراه دارد، اما برخی از پژوهشها نشان می‌دهند که این تغییرات زیست‌محیطی، منجر به کاهش جمعیت اهالی آمریکای شمالی نیز شده‌اند.   دلایل زمین‌شناختی معمول، علت این رویداد را ناکامی سدهای یخی در جلوگیری از پر شدن دریاچه‌های آمریکای شمالی و ورود ناگهانی و بسیار زیاد آب تازه به اقیانوس اطلس شمالی می‌دانند. بدین‌ترتیب، ورود آب تازه، زمینه‌ساز سرمایش اقلیم شد.   از سوی دیگر، برخی از زمین‌شناسان به فرضیه‌ای موسوم به «برخورد» اشاره می‌کنند. منظور آنها، برخورد دنباله‌دار یا سیارکی است که ۱۲ هزار و ۸۰۰ سال پیش رخ داد و سبب رویدادهای اقلیمی ناگهانی شد. این فرضیه در کنار پشتیبانی از درهم‌گسیختگی در صفحات یخی و از بین بردن جریان‌های اقیانوسی، همچنین بیان می‌کند که برخورد فرازمینی نیز از طریق ایجاد فوران آتش در جنگلها که دود آنها سبب انسداد نور خورشید می‌شد، باعث یک «زمستان برخوردی» گردید. بدین‌شکل، این فرضیه علت سرمایش زمین را پدیده‌ای فرازمینی می‌داند.   در سرتاسر زمین، دانشمندانی که به تحلیل اقیانوس‌ها، دریاچه‌ها و یخ‌ها می‌پردازند، به شواهدی مربوط به سوختن دست یافته‌اند؛ همچون زغال‌سنگ؛ آنهم درست در زمانی که یانگر درایاس وارد عمل شد. البته اینها نتایج طبیعی آتش‌سوزی‌های فاجعه‌باری هستند که می‌توان در پی برخورد فرازمینی انتظار داشت. در واقع، گفته می‌شود که نزدیک به ۱۰ درصد از جنگل‌ها و مراتع جهان در آن زمان از بین رفت.
ادامه مطلب »آذر
۱۸
انبساط کیهان چه پیامدهایی خواهد داشت؟
ارسال شده توسط روشن ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ۰۵:۰۰ بعد از ظهر
انبساط کیهان مطمئناً موضوع بسیار جذابی است. اما با قضاوت از روی مشاهدات جاری بر نرخ انبساط، نمی‌توانیم آینده‌ای قابل پیش‌بینی تصور کنیم مبنی بر اینکه اشیاء آنچنان از یکدیگر دور شوند که گرانش دیگر بر آنها تأثیری نداشته باشد. در واقع، قمرها همچنان به گردش خود دور سیارات ادامه خواهند داد، سیارات به چرخش خود به‌دور ستارگان ادامه خواهند داد و ستارگان نیز همچنان سبب شکل‌گیری کهکشان‌ها خواهند شد تا اینکه همان ستارگان منفجر شوند و سیارات و قمرهای اطرافشان را نابود کنند. چرا؟ فرض کنیم دو اتومبیل در بزرگراه در حال حرکت هستند و یکی ۱۰ متر از دیگری جلوتر است. اگر کیهان در حال انبساط باشد، در اینصورت از لحاظ تئوری، با گذشت زمان فاصلهٔ میان این اشیاء بیشتر و بیشتر خواهد شد. ولی اگر دومین خودرو با شتاب نه‌چندان زیادی حرکت کند، خواهد توانست بر اثر انبساط غلبه کند و همان فاصلهٔ ۱۰ متری را از نخستین اتومبیل حفظ نماید. در مقیاس‌های بزرگ نیز، به‌نظر نمی‌رسد که گرانش بر اثر انبساط غلبه کند. گرانش برخی از ساختارها همچون ابَرخوشه‌های کهکشانی را درهم‌فشرده نکرده و این ساختارها تا ابد به هم نخواهند چسبید. سرانجام آنها نیز از یکدیگر فاصله خواهند گرفت و دیگر ابرخوشه نخواهند بود؛ بلکه به کهکشان‌های انفرادی تبدیل خواهند شد. اما وقتی که راجع به اشیاء کوچکتری همچون ستارگان، سیارات و خود کهکشان‌ها صحبت می‌کنیم، اثرات نیروها همچون نیروهای الکترومغناطیسی و هسته‌ای، بسیار نمایان‌تر می‌شوند. این نیروها و حتی خود گرانش، به غلبه بر اثرات انبساط کیهان در مقیاس‌های کوچکتر، کمک شایانی می‌کنند. تنها لازم است نیروهایی داشته باشیم که بزرگتر یا برابر با سرعت انبساط باشند و البته هنگامی که فاصلهٔ میان اشیاء کمتر است، این امر بسیار ساده‌تر خواهد بود.   از سوی دیگر، باید گفت تمامی این فرضیه‌ها بستگی به این دارند که نرخ انبساط با گذشت زمان تغییرات قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. اما تا آنجا که می‌دانیم، کهکشان راه شیری کلیت خود را حفظ خواهد کرد. کرهٔ زمین همچون دیگر سیارات به‌دور خورشید خواهد چرخید، تا زمانی که خورشید منفجر شود و به یک ابرنواختر تبدیل گردد. همین امر دربارهٔ دیگر سامانه‌های ستاره‌ای و کهکشان‌ها نیز صادق است. اما چیزی که از دست خواهیم داد، خوشه‌های بزرگتر متشکل از صدها هزار کهکشان خواهد بود؛ چرا که نمی‌توانند از نرخ انبساط کیهان پیشی بگیرند و سرانجام آنقدر از یکدیگر فاصله خواهند گرفت که دیگر تأثیری بر روی هم نخواهند داشت.
ادامه مطلب »