Live Chat Software by Ariaphone
RSS Feed
اخبار
مرداد
۲۶
بزرگ‌ترین سیاه چاله تاریخ جهان کشف شد
ارسال شده توسط روشن ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۴۰ قبل از ظهر
تیم تحقیقاتی موسسه ماکس پلانک به‌تازگی موفق به کشف بزرگ‌ترین سیاه‌چاله‌ای شد که تاکنون در مرکز کهکشان Holm 15A دیده شده است. به گزارش ایتنا از وب سایت خبری تحیلی engadget، تیم پژوهشی موسسه ماکس پلانک به راهبری کیانوس مرگان اخیراً سیاه‌چاله بسیار بزرگی را در فاصله 700 میلیون سال نوری با ما کشف کرده‌اند. بزرگی این سیاه‌چاله دو برابر بزرگ‌ترین سیاه‌چاله‌ای است که تاکنون به ثبت رسیده است و جرم آن 100 هزار برابر سیاه‌چاله کهکشان راه شیری است.   این سیاه‌چاله با استفاده از آرایه تلسکوپ Very Large دیده شده است و اطلاعات تکمیلی به‌دست‌آمده از رصدخانه شیلی به این تیم در تهیه نقشه ساختار Holm 15A و ایجاد شبیه‌سازی برای توضیح تشکیل این‌کهکشان و سیاهی عمیق مرکز آن کمک شایانی کرده است. این سیاه‌چاله به حدی بزرگ و قدرتمند است که یا سیاره‌های نزدیک خود را بلعیده یا آن‌ها را به سمت لبه این‌کهکشان پرتاب کرده است. البته این سیاه‌چاله بزرگ‌ترین نمونه کشف شده در تاریخ نیست و این رکورد هنوز به دست کوازار TON 618 است. مطالعات غیرمستقیم نشان می‌دهد که سیاه‌چاله این کوازار 66 میلیون برابر بزرگ‌تر از خورشید است. بااین‌حال این سیاه‌چاله کشف شده هم عظمت زیادی دارد و در حدود چهار تا نه برابر بزرگ‌تر حدس دانشمندان است. این کشف می‌تواند درک انسان را از اندازه کیهان و همچنین مفاهیمی بنیادینی نظیر تشکیل کهکشان‌ها افزایش بدهد.  
ادامه مطلب »مرداد
۰۵
تجربه سخت زندگی بر روی ماه
ارسال شده توسط روشن ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۴۳ بعد از ظهر
زیستگاه خورشیدی HI-SEAS که با هدف شبیه‌سازی زندگی در کره ماه یا مریخ ساخته شده است، مرکز انجام آزمایش‌های متعدد روی فضانوردانی است که قصد سفر به ناشناخته‌ها را دارند.     به گزارش ایتنا و به نقل از cnet، زیستگاه هدفمند HI-SEAS در هاوایی به هدف آماده‌سازی انسان‌ها برای روبرو شدن با چالش‌های زندگی در ماه یا مریخ ساخته شده است. این زیستگاه در ابتدا برای میزبانی پایه فضانوردی مصنوعی در سال 2013 انتخاب شده بود زیرا منظره این مکان ازنظر پوشش گیاهی محدود و سنگ گدازه‌های زیاد، به مریخ شباهت زیادی دارد.   تجربه زندگی در این شبیه‌ساز برای فضانوردانی که عزم سفر دارند بسیار مهم است. آن‌ها در این مکان یاد می‌گیرند که چگونه برای زندگی در سیاره دیگر آماده شوند و وظایفی از قبیل غذا خوردن تا جستجو در این سیاره جدید را با موفقیت انجام بدهند. HI-SEAS از بیرون بسیار کوچک به نظر می‌رسد و ابعاد آن تنها 11 متر است اما درون این بنای گنبدی شکل بسیار بزرگ‌تر از ظاهر بیرونی آن به نظر می‌رسد.   این سازه برای میزبانی از 6 فضا نرود طراحی‌شده است که هرکدام از آن‌ها جایگاه خواب و فضای کاری ویژه خود را دارند. یک آشپزخانه، آزمایشگاه، سالن غذاخوری و دو توالت نیز برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. آشپزخانه دارای یک مایکروفر، یخچال و اجاق‌گاز است اما ازآنجایی‌که مواد غذایی پیش از سفر کاملاً خشک‌شده‌اند، مزه سازی غذاها در آشپزخانه فضایی کار دشواری خواهد بود.       فضانوردان آینده برای هفته‌ها یا ماه‌ها برای انجام آزمایش‌های علمی یا تست فناوری‌های خاص مانند سیستم‌های ارتباطی و لباس فضانوردی به این مکان می‌آیند. مأموریت‌ها ممکن است حتی بسیار ساده‌تر از این‌ها باشد و تنها به پرورش گیاه در فضا تمرکز داشته باشد. علاوه بر این آزمایش‌های مرتبط با جنبه رانی زندگی در فضا نیز در این مکان انجام می‌شود.   ارتباط فضانوردان با زمین با تأخیری 20 دقیقه‌ای تا 3 ثانیه‌ای اتفاق می‌افتد. بااین‌حال این زمان برای مسافران مریخ طولانی‌تر خواهد بود و مخابره پیام در اضطراری‌ترین حالت، با تأخیر 45 دقیقه‌ای انجام می‌شود. علاوه بر این پهنای باند این ارتباط بسیار محدود است و بیشتر مخابرات به ایمیل یا پیام متنی محدود است.   رفتن به فضای بیرون اتاقک و انجام اکتشافات چالش بسیار بزرگی برای فضانوردان است زیرا استفاده از لباس‌های فضایی و تنفس در آن‌ها بسیار سخت است. افزودن جاذبه صفر به‌تمامی این چالش‌ها مشکلات آن‌ها را چند برابر خواهد کرد. بسیاری از فضانوردان خودشان را به موش آزمایشگاهی تشبیه می‌کنند که آزمایش‌های اولیه روی آن‌ها انجام می‌شود. بااین‌حال انگیزه بالا برای کشف ناشناخته‌ها، موتور حرکتی آن‌هاست.  
ادامه مطلب »فروردین
۱۶
آیا موجودات فضایی وجود دارند؟
ارسال شده توسط روشن ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ ۰۲:۱۱ بعد از ظهر
آیا بیگانگان ما را تماشا می‌کنند؟ به گزارش ایتنا به نقل از astronaut، این پرسش، یکی از مواردی بود که گروهی متشکل از پژوهشگران بین‌المللی و در نشستی که در هفته گذشته توسط سازمان غیرانتفاعی «پیام‌رسانی به موجودات فرازمینی» برگزار شده بود، مطرح شد. این مجمع که در موزه علم و صنعت پاریس برگزار شد، نزدیک به ۶۰ دانشمند را که به بررسی امکان ارتباط با فرازمینی‌ها می‌پردازند، گرد هم آورده بود.   در این جلسه، آنها پیرامون «سکوت بزرگ» بحث کردند؛ به این معنا که چرا بیگانگان تاکنون با ما تماسی برقرار نکرده‌اند. این که زمین تنها سیاره‌ای است که در میان میلیاردها سیاره در کهکشان راه شیری تکامل پیدا کرده و میزبان و زندگی هوشمندانه است، بسیار بعید و نامحتمل است.   از سوی دیگر، اگر موجودات هوشمندی در فضا وجود داشته باشند، پس کجا هستند، و چرا هنوز آنها را پیدا نکرده‌ایم؟ این معمای پیچیده که در سال ۱۹۵۰ توسط انریکو فرمی (فیزیکدان ایتالیایی) مطرح شد، پارادوکس فرمی نام دارد و هنوز هم ذهن بسیاری از دانشمندان را به خود درگیر کرده است.   گفتنی است چند دهه پس از مرگ فرمی، شواهدی از نخستین سیاره‌های فراخورشید به‌دست آمد و تا سال ۲۰۱۴، تلسکوپ فضایی کپلر وجود صدها سیاره دوردست را تأیید کرده بود. یافته‌های این تلسکوپ، به ۲۳۰۰ سیاره دیگر نیز اشاره دارد.     یکی از توضیحاتی که در جلسه فوق داده شد، این است که موجودات فضایی از وجود زمین آگاه هستند و ما را مشاهده می‌کنند. اگر این امر صحت داشته باشد، انسان‌ها باید تلاش کنند پیام‌هایی به این موجودات برسانند و بدین‌ترتیب هوش خود را به اثبات برسانند.   اگر مایل باشیم از موجودات فضایی خبری دریافت کنیم، باید شکیبا باشیم؛ چرا که عمر زمین نزدیک به ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون سال است، در حالی که پژوهش‌های انسانی و کاوش درباره موجودات فرازمینی، کمتر از یکصد سال قدمت دارد!
ادامه مطلب »آذر
۰۱
پرتاب چهار هزار ماهواره SpaceX برای افزایش سرعت اینترنت جهان
ارسال شده توسط روشن ۰۱ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۲۰ قبل از ظهر
«ایلان ماسک» بنیانگذار شرکت‌های بزرگ Tesla و SpaceX طرحی را توسعه می‌دهد که به موجب آن همه مردم جهان می‌توانند به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند.به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از اینکوئیرر، ماسک بر اساس این طرح در نظر دارد ۴ هزار ماهواره را به فضا بفرستد تا یک شبکه جهانی فوق‌ پرسرعت اینترنت راه‌اندازی کند.او نخستین بار در سال ۲۰۱۴ میلادی علاقه‌مندی خود را به افزایش سرعت اینترنت نشان داد که البته پس از گذشت مدت کوتاهی طرح او با پشتیبانی گوگل همراه شد. در این طرح سه شرکت گوگل، Exploration Technologies و Tesla با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری این پروژه را آغاز کردند و ژانویه ۲۰۱۵ «ایلان ماسک» در یکی از مصاحبه‌های خود اعلام کرد تکمیل آن به سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری نیاز دارد.ابتدا قرار بود بر اساس این طرح ۷۰۰ دستگاه ماهواره به فضا پرتال شود. ولی اسنادی که هم اکنون در کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا (FCC) ثبت شده است نیز نشان می‌دهد شرکت SpaceX تصمیم گرفته است ۴۴۲۵ ماهواره را به مدار زمین بفرستد و تا شبکه اینترنت پرسرعت خود را راه‌اندازی کند. این ماهواره‌ها که تمام شبکه اینترنت جهانی را پوشش‌دهی می‌کنند، بزرگ‌ترین شبکه تاریخ حیات بشر را هم تشکیل می‌دهند. نکته قابل ملاحظه این است که هم‌اکنون ۱۴۰۰ ماهواره در مدار زمین در حال حرکت هستند.گفتنی است هر کدام از ماهواره‌های شرکت SpaceX حدود ۳۸۶ کیلوگرم وزن دارند و طول عمر آنها بین پنج تا هفت سال در نظر گرفته شده است.این ماهواره‌ها که کوچک‌تر از ماهواره‌های ارتباطی کنونی ساخته می‌شوند، با برد ۷۱۴ تا ۸۲۳ مایل در مدار زمین به چرخش درمی‌آیند و بر این اساس می‌توان گفت بالاتر از ایستگاه بین‌المللی فضایی حرکت می‌کنند. 

ادامه مطلب »