Live Chat Software by Ariaphone
RSS Feed
اخبار
فروردین
۱۵
انتخاب اسپیس اکس توسط ناسا برای ارسال بار به مدار ماه
ارسال شده توسط روشن ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ ۱۱:۳۹ بعد از ظهر
سازمان ناسا تصمیم گرفت تا شرکت اسپیس اکس را به عنوان شرکت مد نظر خود باری ارسال بار به مدار ماه انتخاب کند و به این ترتیب همکاری دیگری بین این دو نام بزرگ شکل گرفت. به گزارش ایتنا و به نقل از  Engadget، بر اساس اطلاعات منتشر شده، تنها شرکت مد نظر ناسا، اسپیس اکس نبود ولی این شرکت آمریکایی توانست در مسیر کسب این موفقیت بر سایر رقبای خود غلبه کند. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که سازمان ناسا سرانجام کمپانی اسپیس اکس را برای ارسال محموله به ایستگاه فضایی دروازه قمری انتخاب کرد.   کمپانی اسپیس اکس در چند سال آینده بار ویژه‌ای را به مداری دورتر از مدار ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد برد. ناسا در طی قراردادی از این سازمان فضایی خواسته است که بار بسیار مهم، آزمایش‌های علمی و تدارکات و اقلام دیگری را به دروازه قمری ببرد.   دروازه ماه مکانی است که به‌عنوان نقطه آغازین مأموریت‌های سفر به قطب جنوب کره ماه تحت برنامه آرتمیس در نظر گرفته شده است. اسپیس اکس اولین تأمین‌کننده تجاری موردنظر ناسا برای انجام این مأموریت است و انجام دو مأموریت در این رابطه برای این سازمان تضمین شده است. ناسا قصد دارد که ساخت ایستگاه قمری ویژه را در سال 2022 آغاز کند.   این کمپانی برای انجام مأموریت یادشده از کپسول ویژه‌ای استفاده می‌کند که می‌تواند وزنی در حدود 5 تن را به دروازه قمری برساند. این کپسول که دراگون نام دارد با نمونه مورداستفاده برای مأموریت‌های ایستگاه فضایی متفاوت است و موشک فالکن هوی به فضا ارسال خواهد شد.   علاوه بر این جالب است بدانید که کپسول‌های باری ایستگاه فضایی بین‌المللی تنها چند هفته به این ایستگاه متصل می‌مانند اما این کپسول می‌تواند در حدود 6 الی 12 ماه به ایستگاه موردنظر ناسا در دروازه قمری متصل باشد.  
ادامه مطلب »فروردین
۰۳
زمینی سراسر آب و بدون خشکی
ارسال شده توسط روشن ۰۳ فروردین ۱۳۹۹ ۰۴:۳۰ بعد از ظهر
هنگامی که زمین اقیانوسی از مواد مذاب بود، بخار آب و گازها به جوّ آن فرار کردند. بنجامین جانسون (استادیار گروه زمین‌شناسی در دانشگاه آیوا) می‌گوید: «پس از آن که هوا به‌اندازهٔ کافی خنک شد، این میزان آب از جوّ زمین باریدن گرفت». وی می‌گوید: «ما واقعاً نمی‌توانیم بگوییم که منبع آب از کجاست؛ اما منبع آن هرچه که بوده باشد، حدس می‌زنیم وقتی منبع اقیانوس مواد مذاب هنوز وجود داشته، آب حضور داشته است». به گزارش ایتنا و به نقل از Livescience، جانسون و همکارش در مطالعه‌ای جدید، منطقه‌ای از استرالیا را مورد مطالعه قرار دادند. آنها می‌گویند مناظر سنگلاخی آنجا، یک سامانهٔ هیدروترمال با قدمت ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون سال را در خود حفظ کرده است. اما نسخه‌های مختلف یا همان ایزوتوپ‌های اکسیژن در بستر دریا وجود دارند و رابطهٔ میان این ایزوتوپ‌ها با گذشت زمان، توانست دانشمندان را در رمزگشایی از تغییرات اقیانوس باستانی زمین یاری دهد.   دانشمندان با تحلیل بیش از یکصد نمونهٔ رسوبی، چیزی غیرمنتظره کشف کردند. آنها دریافتند که ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون سال پیش، میزان ایزوتوپ اکسیژن-۱۸ در اقیانوس‌ها بیشتر از اکسیژن-۱۶ بوده است (گفتنی است که اکسیژن-۱۶ در اقیانوس‌های امروزی بسیار معمول است). مدل‌های رایانه‌ای آنها نشان می‌داد كه در مقیاس جهانی، توده‌های قاره‌ای، اكسیژن-۱۸ را از اقیانوس‌ها بیرون می‌کشیدند. در غیاب قاره‌ها، اقیانوس‌ها اکسیژن-۱۸ بیشتری در خود داشتند. این بررسی نشان داد که نسبت این دو ایزوتوپ اکسیژن، بیانگر این واقعیت است که در آن زمان، هیچ قاره وجود نداشته است. آقای جانسون اشاره می‌کند که سایر پژوهشگران نیز پیش‌تر ابراز داشته بودند كه زمین زمانی سرتاسر اقیانوس بوده است. با این وجود، توافق چندانی در مورد میزان قابل‌مشاهدهٔ پوستهٔ زمین در بالای سطح دریا وجود نداشته است. اما این کشف جدید شواهدی ژئوشیمیایی پیرامون وجود زمین‌هایی بالاتر از سطح دریا برای دانشمندان فراهم کرده است.
ادامه مطلب »فروردین
۰۱
رمزگشایی از اسرار چرایی وجود جهان
ارسال شده توسط روشن ۰۱ فروردین ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ بعد از ظهر
مطالعه‌ای جدید می‌تواند به یکی از بزرگترین اسرار کائنات پاسخ بدهد؛ اینکه چرا میزان ماده نسبت به ضدماده، بیشتر است؟ پاسخ به این پرسش، به نوبهٔ خود می‌تواند توضیح دهد که چرا همه‌چیز – از اتم گرفته تا سیاهچاله‌ها – هستی و وجود دارند. به گزارش ایتنا و به نقل از Space، میلیارد‌ها سال قبل بلافاصله پس از مهبانگ، اتساع کیهانی سبب گسترده شدن کیهان کوچک و تبدیل انرژی به ماده گردید. فیزیكدانان تصور می‌كنند كه اتساع در ابتدا میزان یکسانی از ماده و ضدماده ایجاد کرده باشد. اما پس از آن اتفاقی افتاد كه تعادل را به سود ماده به‌هم زد و موجب شد تمام چیزهایی که ما می‌بینیم و لمس می‌کنیم، پا به عرصهٔ وجود بگذارند. جف درور (پژوهشگر دانشگاه كالیفرنیا و نویسندهٔ این مقاله) می‌گوید: «اگر مقداری مساوی از ماده و ضدماده داشته باشید، یکدیگر را از بین می‌برند و هیچ چیزی نخواهید داشت؛ زیرا ماده و ضدماده دارای بارهای برابر اما ناهمنام هستند.» با اینکه روشن است که همه چیز نابود نشده است؛ ولی پژوهشگران از چرایی آن چندان مطمئن نیستند. آقای درور و گروه تحقیقاتی وی، از طریق مدلهای نظری و محاسباتی، راهی را پیدا کرده‌اند که می‌توانیم شاهد این تغییر فاز باشیم. آنها این پیشنهاد را مطرح كردند كه این تغییر باعث ایجاد ریسمان‌های بسیار طولانی و بسیار نازكی از انرژی به‌نام «ریسمان‌های كیهانی» می‌شود كه هنوز هم جهان را فرا گرفته‌اند.   آنها متوجه شدند که این ریسمان‌های کیهانی به‌احتمال زیاد می‌توانند موج‌های کوچکی در فضا-زمان به‌نام امواج گرانشی ایجاد کنند. با شناسایی این امواج گرانشی می‌توانیم متوجه شویم که آیا این نظریه صحت دارد یا نه. با این حال، هنگامی که آنان این تغییر فاز فرضی را با درجه حرارت‌های مختلفی (که ممکن است در طی این گذار فاز رخ داده باشند) آزمایش کردند، یک کشف دلگرم‌کننده نصیبشان شد: در همهٔ موارد، ریسمان‌های کیهانی امواج گرانشی ایجاد می‌کردند که با مشاهدات کیهانی می‌توانند قابل شناسایی باشند. آقای درور می‌افزاید: «اگر این ریسمان‌ها بتوانند در انرژی‌های بالا تولید شوند، پس امواجی گرانشی تولید می‌کنند که توسط رصدخانه‌ها قابل‌شناسایی خواهند بود».
ادامه مطلب »اسفند
۲۹
کاهش آلودگی هوا در ایتالیا
ارسال شده توسط روشن ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ۰۶:۰۰ قبل از ظهر
همزمان با تلاش جهان برای مقابله با بیماری ناشی از ویروس کرونا، ایتالیا مجبور به انجام اقداماتی شده است و همانطور که از فضا دیده می‌شود، میزان آلودگی این کشور تغییر کرده است. به گزارش ایتنا و به نقل از Space، این اطلاعات بر روی صفحه نمایش در یک ویدئوی جدید تولید شده توسط آژانس فضایی اروپا دیده می‌شود که با استفاده از داده‌های گردآوری شده توسط ماهوارهٔ Copernicus Sentinel-5P تهیه شده است. این فضاپیما میزان آلودگی هوای موجود در جوّ را می‌سنجد و نشان می‌دهد که در دو ماه و نیم نخست سال ۲۰۲۰، ایتالیا شاهد کاهش شدیدی در تولید گاز گلخانه‌ای دی‌اکسید نیتروژن بوده است. گفتنی است نخست وزیر ایتالیا روز هشتم مارس و در تلاشی به‌منظور مهار بیماری COVID-19، دستور داد ناحیهٔ شمال این کشور به حالت قرنطینه در بیاید. کلاوس زنر (مدیر مرکز آلودگی هوا در آژانس فضایی اروپا) می‌گوید: «اگرچه به‌دلیل پوشش ابر و تغییر آب و هوا، ممکن است تغییرات جزئی در داده‌ها وجود داشته باشد، ولی ما بسیار مطمئن هستیم که کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای هم‌زمان است با قرنطینه در ایتالیا که به معنای آمدوشد کمتر و فعالیت‌های صنعتی کمتر است».   شایان ذکر است که ایتالیا پس از چین (یعنی مرکز شیوع این بیماری که اکنون در سطح جهانی همه‌گیر شده)، شاهد بیشترین شمار موارد تأیید شدهٔ مبتلا به COVID-19 بوده است. در ابتدا، موارد مبتلا به‌ویژه در شمال ایتالیا دیده شدند و از اینرو نخست‌وزیر این کشور دستور بستن فضاهای عمومی در آن ناحیه را صادر کرد. از آن زمان تاکنون، سرتاسر این کشور به حالت قرنطینه در آمده است. ماهوارهٔ Copernicus Sentinel-5P سطوح دی‌اکسید نیتروژن و همینطور اوزون، دی‌اکسید گوگرد، مونوکسید کربن و متان را می‌سنجد. همهٔ گازها می‌توانند بر سلامت انسان و همینطور اقلیم اثرگذار باشند و به‌همین دلیل است که آژانس فضایی اروپا مرتباً آنها را پایش می‌کند. اگرچه در حال حاضر، شیوع COVID-19 نگرانی بسیار عمده‌تری است ولی اتفاقاً کاهش تولید گازهای گلخانه نشان می‌دهد که مردم در حال برداشتن گام‌هایی برای کاهش قرار دادن خود در معرض این ویروس هستند.
ادامه مطلب »اسفند
۲۹
اثرات ویروس کرونا بر برنامه‌های ناسا
ارسال شده توسط روشن ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ۰۳:۰۰ قبل از ظهر
به گزارش ایتنا و به نقل از Space، ناسا در حال حاضر سرگرم ارزیابی اثرات احتمالی ویروس کرونای جدید است که می‌تواند بر برنامهٔ فضایی ایالات متحده اثرگذار باشد. این اقدام پس از آن انجام شد که یکی از مراکز پژوهشی این نهاد پس از کشف یک مورد مبتلا در همین هفته، مجبور شد کارمندان خود را راهی خانه کند. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به بخش‌هایی از بیانیهٔ آقای تیم برایدنستین (مدیر ناسا): «روز یکشنبه ۸ مارس، متوجه شدیم که نتیجهٔ آزمایش ویروس کرونای یکی از کارمندان در مرکز پژوهشی ایمز واقع در ایالت کالیفرنیا، مثبت است. هرچند که ما باور داریم این مرکز چندان در معرض خطر نبوده، اما با در پیش گرفتن اقدامات احتیاطی و پس از مشورت با معاون بهداشت و درمان ناسا، تصمیم گرفتیم تا اطلاع ثانوی، کارمندان از خانه به دورکاری بپردازند. «با محدود کردن آمد و شد پرسنل در این مرکز، خواهیم توانست به ضدعفونی آن بپردازیم. مدیر و معاون بهداشت و سلامت مرکز ایمز، هرگونه تماس کارمند مبتلا را ردیابی می‌کنند و به افرادی که ممکن است با به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم وی تماس داشته باشند، اطلاع خواهند داد. «دسترسی به این مرکز پژوهشی تنها برای پرسنل ویژه و کسانی که برای محافظت از بهداشت و زندگی، اموال و مأموریت‌های حیاتی که به تأیید مدیر مرکز رسیده باشد، مجاز خواهد بود. به کسانی که به تجهیزات دورکاری دسترسی ندارد یا کسانی که در آزمایشگاه‌ها یا دیگر مراکزی کار می‌کنند که به تجهیزات فنی نیاز دارند، راهنمایی ارائه خواهد شد. «افزون بر این، با توجه به عدم قطعیت وضعیت ویروس کرونا در ایالات متحده و تأثیر بالقوهٔ آن بر مسافرت در طول چند هفتهٔ آینده، شماری از پویش‌های علمی ناسا که می‌بایست اکنون برگزار گردند، لغو می‌گردند و چند ماه آینده برگزار خواهند شد.   «دورکاری داوطلبانهٔ کارکنان در روز جمعهٔ گذشته، محک خوبی بود که آمادگی ناسا در مقیاس وسیع و بدون هیچ گزارشی مبنی بروز مشکل را نشان می‌داد. من از همهٔ کارکنان ناسا خواسته‌ام تا از مقررات مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ناسا پیروی کنند و در صورتی که هرگونه پرسشی دارند، آن را با سرپرست خود در میان بگذارند. «حتماً شنیده‌اید که رهبران این آژانس هوافضا، همواره مراقبت از کارکنان خود را در صدر اولویت‌های خود قرار داده‌اند. همزمان با همه‌گیر شدن ویروس کرونا، ما همچنان با دقت وضعیت را پایش خواهیم کرد و هماهنگی‌های لازم را با دولت فدرال، مقامات دولتی و سایر انجمن‌ها به‌عمل خواهیم آورد تا برای حفاظت از خانوادهٔ ناسا، گام‌های مناسب برداشته شود».
ادامه مطلب »