Live Chat Software by Ariaphone
RSS Feed
اخبار
مهر
۰۳
فعالیت شراره خورشیدی ممکن است در غرق شدن تایتانیک نقش‌آفرین بوده باشد
ارسال شده توسط روشن ۰۳ مهر ۱۳۹۹ ۰۶:۲۲ بعد از ظهر
مقاله‌ای به تازگی درباره غرق شدن تراژیک و به‌یادماندنی تایتانیک منتشر شده است. این مقاله تحقیقاتی این گمانه‌زنی را مطرح کرده است که فعالیت شراره خورشیدی ممکن است در غرق شدن این کشتی غول‌پیکر نقش‌آفرین بوده باشد. تایتانیک در 14 آوریل 1912 غرق شد، و این مطالعه جدید دریافته است که یک توفان مغناطیسی متوسط تا شدید در همان شبی که کشتی غرق شد نیمکره شمالی زمین را در نوردیده بود.   به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، این مقاله اینگونه فرض نموده است که این پدیده احتمالا قرائت‌های ناوبری تایتانیک را مغشوش کرده و بدین طریق بر مسیر برنامه‌ریزی‌شده آن و اطلاعاتی که خدمه آن پس از ارسال سیگنال‌های کمک (SOS) درباره مکان آن به اشتراک گذاشتند تاثیرگذار بوده است. فعالیت شراره خورشیدی و توفان‌های مغناطیسی امروزه هم می‌توانند بر تجهیزات الکترونیکی تاثیر بگذارند، ولی امروز ما تکنولوژی که به ما اطلاع دهد چه زمانی فعالیت خورشید می‌تواند بر حیات در کره زمین تاثیر منفی بگذارد را در اختیار داریم.   در ظرف تنها چند دقیقه، لکه‌های خورشیدی ممکن است میلیون‌ها درجه سانتیگراد حرارت تولید کنند و انرژی در حدود یک میلیارد مگاتن TNT آزاد کنند. این انفجارها موجب ریپلهای مغناطیسی در کل منظومه شمسی می‌شود. انسانها به خاطر میدان مغناطیسی زمین از این توفان‌ها مصونند، ولی توفان‌ها می‌توانند بر سیستم‌های ناوبری و مسیریابی هواگردها و کشتی‌ها تاثیر منفی بگذارند. این توفان‌ها حتی ممکن است توانایی حیوانات برای مسیریابی را مختل کنند.   یک نشانه اینکه این توفان خورشیدی به قدری شدید بوده که تجهیزات ناوبری را در روز غرق تایتانیک مختل نموده باشد این است که یک شفق شمالی در شب منتهی به آن رویت شده بود. این مقاله همچنین این گمانه‌زنی را مطرح نموده است که اختلالی که در وسائل ناوبری، همچون قطب‌نما، ایجاد شده بود بر مختصات گزارش شده در سیگنال‌های درخواست کمک به گونه‌ای تاثیر گذاشت که مکانی که در SOS خود به آن اشاره کرده بود 13 مایل دریایی با موقعیت واقعی آن فاصله داشت.   کارپاتیا، کشتی که بسیاری از بازماندگان تایتانیک را نجات داد، احتمالا به مدت پنج و نیم ساعت پیش و پس از دریافت درخواست کمک تایتانیک گرفتار همین توفان ژئومغناطیسی شده بود. یک آیتم دیگر که به عنوان شاهدی از وقوع یک توفان خورشیدی مورد اشاره گرفته است این که کشتیهای درون یک شعاع مشخص درخواست‌های رادیویی مغشوشی را دریافت کردند و یا اصلا هیچ پیامی دریافت نکردند.  
ادامه مطلب »مهر
۰۲
جایزه ارسال به فضا برای شوی تلویزیونی!
ارسال شده توسط روشن ۰۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۳:۱۲ بعد از ظهر
برنامه‌های تلویزیونی که با فرمتی شبیه به مسابقه برگذار می‌شوند، همیشه بر روی جوایزی جذاب تمرکز دارند ولی یک نمونه جدید از این مسابقات قصد دارد جوایزی فرازمینی را به برنده خود اعطا کند.   به گزارش ایتنا و به نقل از  Cnet، در حقیقت سیستم برنامه‌های تلویزیونی شبیه‌سازی زندگی در قالب مسابقه یا Reality show یکی از محبوب‌ترین سری برنامه‌های تلویزیونی را به خود اختصاص داده است ولی هیچگاه تا به امروز جایزه‌ای در زمینه فضانوردی برای این دست مسابقات در نظر گرفته نشده بوده است.   مسابقات Space Hero یک نمایش از این سبک است که در حال حاضر در حال فیلم‌برداری است و به عنوان یک پروژه جذاب هالیوودی به شبکه‌های تلویزیونی راه خواهد یافت.   نکته بسیار مهم درباره این مسابقه این است که برنده این مسابقه برنده یک جایزه ویژه یعنی سفر به ایستگاه بین‌المللی فضایی خواهد شد و می‌تواند از معدود انسان‌هایی باشد که از کره زمین خارج می‌شوند.       این برنامه توسط یک شرکت لندنی ساخته شده است و سازنده ان یکی از افراد با تجربه در زمینه صنایع سرگرمی تلویزینی محسوب می‌شود و یش از این در شبکه‌هایی مانند ABC و NBC سابقه‌ای درخشان از خود به جای گذاشته است.   برنده این رقابت‌ها در سال 2021 سوار بر فضاپیمای اسپیس اکس دراگون کرو خواهد شد و به ایستگاه فضایی سفر خواهد کرد ولی برنامه دائمی این مسابقه ارسال برندگان به ایستگاه بین‌المللی فضایی نیست.   در حقیقت در این رقابت‌ها یک اسپانسر بسیار مهم به نام شرکت Axiom Space نیز مشارکت دارد که در حال ساخت ایستگاه فضایی تجاری مخصوص خود است و در آینده برندگان این مسابقه به ایستگاه این شرکت خواهند رفت.   این برنامه تلویزیونی در مراحل اولیه ساخت خود قرار دارد و مسلما در  ماه‌های آینده اطلاعات بیشتری درباره جزئیات و نحوه رقابت افراد در آن منتشر خواهد شد.
ادامه مطلب »مهر
۰۱
ادعای سازمان فضایی روسیه: زهره یک سیاره روسی است
ارسال شده توسط روشن ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۰ بعد از ظهر
مقامات مسئول روسی حرفهای عجیبی به زبان رانده‌اند که به نظر می‌رسد به این معنا باشد که مدعی مالکیت کل یک سیاره هستند. هفته گذشته، مدیر عمومی سازمان فضایی فدرال روسیه (روسکوسموس) مدعی شد که زهره یک سیاره روسی بوده است. دمیتری روگوزین مدیر عمومی روسکوسموس به خبرنگاران گفت که ادامه اکتشاف در زهره در دستورکار روسیه است.   به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، روگوزین به خبرنگاران گفت که «به نظر ما زهره [ناهید، ونوس] یک سیاره روسی است»، و خاطرنشان کرد که آنها نباید عقب بیفتند. در طی این کنفرانس، وی همچنین تایید کرد که روسیه قصد داشت تا، علاوه بر آنچه پیش از این یک سرمایه‌گذاری مخاطره‌ای مشترک با آمریکا به نام Venera-D نامیده می‌شد، ماموریت اختصاصی خودش را به زهره بفرستند. این ماموریت می‌تواند دربرگیرنده فرستادن یک فضاپیمای اضافه بر برنامه به این سیاره در سال 2026 یا 2031 باشد.   روگوزین گفت که روسیه تنها کشوری بود که با موفقیت بر روی زهره فرود آمد، و خاطرنشان کرد که این فضاپیما اطلاعاتی درباره این سیاره گردآوری کرده بود که باعث شد به آن نام «جهنم در آنجا» داده شود. روسیه پس از آن درباره طرحهایش برای اکتشاف در زهره صحبت کرده است که تحقیقات اخیر گویای این بود که ابرهای این سیاره ممکن است میزبان حیات باکتریایی باشند.   اتمسفر زهره تقریبا به طور کامل از دی اکسید کربن تشکیل یافته است و دومین شیء پرنور در آسمان شب پس از ماه است. زهره دومین سیاره از نظر فاصله با خورشید است و یکی از داغترین سیاره‌ها در منظومه شمسی به شمار می‌رود. شوروی سابق در سال 1970 فضاپیمایی به نام ونرا 7 را بر روی زهره فرود آورد، و به این ترتیب به نخستین کاوشگری تبدیل شد که داده‌ها را از آنجا به زمین انتقال داد.   با اینکه این کاوشگر با موفقیت بر روی سطح این سیاره فرود آمد، ولی به دلیل درجه حرارت سوزان آن ظرف چند ثانیه ذوب شد. روسیه در سال 1975 یک کاوشگر دیگر، با نام ونرا 9، به این سیاره ارسال کرد که نخستین و تنها تصویر از سطح زهره از چشم‌انداز سطح آن تهیه کرد. اکنون که برخی نشانه‌های حیات در اتمسفر این سیاره یافت شده است احتمالا ماموریتهای بیشتری در آینده به مقصد آن اعلام خواهند شد.    
ادامه مطلب »مهر
۰۱
ناسا تازه‌ترین تصویر نزدیک از مشتری را منتشر کرده است، سیاره‌ای که با توفانهای زیبا ولی هولناک پوشیده شده است.     به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، این تصویر در 25 اوت توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شد، که برای پژوهشگران امکان دیدن تصویر به‌روزرسانی‌شده‌ای از این سیاره و تغییرات اخیرش را فراهم آورد. به گفته ناسا، قبل توجه‌ترین چیز در میان این تغییرات «پسر خاله» لکه سرخ بزرگ و رنگ تغییریابنده آن است.   بیش از 600 میلیون کیلومتر فاصله بین زمین و مشتری وجود دارد، که یک غول گازی و بزرگترین سیاره‌ در منظومه شمسی است. ناسا این تصویر تازه هابل از مشتری را مشابه با دریافت یک گزارش آب و هوایی به‌روزرسانی شده توصیف کرده است – البته مشتری (ژوپیتر) اتمسفر نامساعد توفانی دارد که مشخصترین نماد آن گردباد عظیمی است که با نام لکه سرخ بزرگ شناخته می‌شود.   لینک هابل چیزی را کشف کرده که برای انسانها از روی کره زمین قابل تشخیص نبوده است. ناسا اینگونه توضیح داده است که تصویر جدید از عرض جغرافیایی شمالی میانه این سیاره گرفته شده که یک توفان کاملا جدید را نشان می‌دهد که در اواسط ماه اوت در آن منطقه ظاهر شده است. وجود یک توفان جدید چیز منحصر به فردی نیست، ولی تصویری که چنین تحول نوظهوری را نشان دهد چرا.   در این میان، این تصویر همچنین یک به‌روزرسانی درباره لکه سرخ بزرگ در اختیار قرار می‌دهد که اکنون عرض آن بیش از 15000 کیلومتر شده است – ناسا خاطر نشان می‌کند که چنین ابعادی برای «قورت دادن» کل سیاره ما کافی است. با وجود ابعاد گسترده‌اش، این وضعیت نشانگر کوچکتر شدن این توفان نسبت به چند دهه اخیر است.   توفان عظیم دیگری نیز با نام «لکه سرخ بزرگ کوچکتر» وجود دارد که کمتر شناخته شده است ولی از همان اهمیت لکه اصلی برخودار است؛ این لکه، که نام رسمی آن Oval BA است، زیر لکه سرخ بزرگ در تصویر فوق قرار گرفته است. این لکه اول به رنگ سفید بود، ولی در سال 2006 مشاهده شد که به رنگ قرمز تغییر یافت. به تدریج رنگ آن به سفید باز گشته است، ولی این بار مرکز آن تیره‌تر شده، که نشانگر آن است که احتمالا به آرامی در حال تغییر رنگ دادن به همان قرمزی است که در مورد «پسر خاله» بزرگترش مشاهده شده است.    
ادامه مطلب »شهریور
۲۷
کشف نشانه‌های حیات در اتمسفر زهره
ارسال شده توسط روشن ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ ۱۱:۲۵ بعد از ظهر
محققان بر این باورند که فسفین موجود در اتمسفر زهره دلیلی بر وجود میکروارگانیسم‌ها در این سیاره دورافتاده است.   به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، گروهی از ستاره‌شناسان معتقدند که در اتمسفر زهره نشانه‌های حیات پیداکرده‌اند. این ستاره‌شناسان در دو مقاله‌ای که به چاپ رسانده‌اند توضیح داده‌اند که در اتمسفر ضخیم زهره فسفین‌های شیمیایی یافته‌اند. آن‌ها بر این باورند که فسفین احتمالا از طریق میکروارگانیسم‌های زنده در این بیوسفر بیگانه ایجاد شده است.   جین کریوز به‌عنوان یک ستاره‌شناس از دانشگاه رادکلیف ولز برای اولین بار در سال 2017 موفق به کشف فسفین در زهره شد. در ادامه تحقیقات مرتبط با این موضوع، محققان در مارس سال 2019 وجود این ماده را با استفاده از یک تلسکوپ قوی‌تر در شیلی تائید کردند.    آن‌ها دریافتند که فسفین موجود در زهره به میزان 5 الی 20 بخش بر میلیارد است که این رقم هزاران بار بیشتر از فسفین موجود در اتمسفر زمین است. بااین‌حال تحقیقات یادشده به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و زمان محدود نزدیک بودن زهره به افق زمین ناتمام ماند.   محققان تا به امروز هیچ میکروارگانیسمی را از سطح زهره جمع‌آوری نکرده‌اند و حتی موفق به تصویربرداری از آن‌ها نیز نشده‌اند. بااین‌حال این محققان با اطمینان می‌دانند که نور به‌صورت دائمی فسفین را می‌شکند و این ماده باید به‌صورت دائم بازسازی شود.   در تئوری میکروب‌ها می‌توانند به بازتولید فسفین بپردازند اما برخی از محققان هنوز شک دارند که فسفین حاصل حیات موجودات بی‌هوازی باشد. هیچ‌کس در این رابطه توضیحی قطعی ندارد. درنهایت این یافته‌های جدید احتمالا به تحقیقات بیشتر در رابطه با سیاره زهره بینجامد.
ادامه مطلب »