Live Chat Software by Ariaphone
RSS Feed
اخبار
تیر
۱۷
فرانسه باز هم با هواوی درگیر شد!
ارسال شده توسط روشن ۱۷ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۱۵ بعد از ظهر
اگر چه مشارکت هواوی در راه‌اندازی شبکه نسل پنجم تلفن همراه فرانسه لغو نشده، اما اپراتورهای فرانسوی که با این شرکت چینی همکاری کنند تنها مجوزهای موقت ۳ تا ۸ ساله دریافت می‌کنند. به گزارش ایتنا از فارس، اعطای این مجوز موقت باعث می‌شود تا بسیاری از شرکت‌های مخابراتی و فناوری فرانسه تمایلی به همکاری با هواوی نداشته باشند. فرانسه علت این سختگیری‌ها را نگرانی‌ها و دغدغه‌های امنیتی عنوان کرده است. برخی کشورهای غربی و اروپایی به علت فشارهای کاخ سفید همکاری با هواوی را کاهش داده یا به طور کامل متوقف کرده‌اند. در عین حال برخی از این کشورها نیز توجهی به فشارهای آمریکا نداشته‌اند. هواوی میلیاردها دلار بر روی خدمات نسل پنجم تلفن همراه سرمایه گذاری کرده و در کنار اریکسون سوئد و نوکیای فنلاند از جمله مهم ترین ارائه دهندگان خدمات نسل پنجم تلفن همراه در جهان است.
ادامه مطلب »تیر
۱۷
دادگاه شهادت مدیران غول‌های تکنولوژی برگزار می‌شود
ارسال شده توسط روشن ۱۷ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۶ قبل از ظهر
مدیران ارشد اجرایی آمازون، اپل، آلفابت و فیس بوک روز ۲۷ جولای (۶ مردادماه) در مقابل پنلی از نمایندگان آمریکایی شهادت می‌دهند. به گزارش ایتنا از مهر، جف بزوس، مارک زاکربرگر، ساندار پیچای و تیم کوک در مقابل کمیته قضایی آنتی تراست حاضر می شوند. این امر بخشی از فرایند تحقیقات درباره شرکت های مذکور است. مدیران ارشد اجرایی این شرکت ها می توانند به طور مجازی نیز در این جلسه شرکت کنند. جرولد نادلر مدیر کمیته قضایی مجلس آمریکا و دیوید سیسیلین مدیر کمیته زیر مجموعه ای آنتی تراست(ضدانحصار) کنگره در بیانیه ای در این باره می گویند: همانطور که از ابتدا گفتیم، شهادت این مدیران برای تکمیل تحقیقات ضروری است. در اوایل ماه جاری اعلام شد ۴ شرکت فناوری قرار است در برابر قانونگذاران کنگره آمریکا شهادت دهند. این در حالی است که وزارت دادگستری آمریکا  مشغول تحقیق از این شرکت‌ها است. علاوه بر آن، فیس‌بوک و آمازون با تحقیقات کمیسیون فدرال تجارت نیز روبرو هستند و دادستان‌های کل ایالت‌ها آمریکا تحقیقاتی درباره فیس‌بوک و گوگل انجام می‌دهند. گوگل و فیس بوک درآمد زیادی از تبلیغات دیجیتال در سراسر جهان دارند. این شرکت‌ها به وسیله ابزارهای خود اطلاعات کاربران را جمع آوری می‌کنند و برای تبلیغات هدفمند می‌فروشند.  اپل و آمازون نیز به دلیل زیرپا گذاشتن قوانین آنتی تراست و تسلط بر بازار تحت تحقیق هستند.
ادامه مطلب »تیر
۱۷
سایت‌های کلاهبردار را به پلیس فتا گزارش دهید
ارسال شده توسط روشن ۱۷ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۱ قبل از ظهر
به گفته مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری، درصورت مواجهه با سایت‌های کلاهبردار، آدرس URL سایت را در بخش گزارش‌های مردمی پلیس فتا ثبت کنید تا درصورت بررسی و اطمینان از کلاهبردار بودن آن وب‌سایت، از دسترس خارج شود. به گزارش ایتنا از ایسنا، کلاهبرداران با راه‌اندازی سایت‌های جعلی که شبیه به سایت‌های اصلی است، به ربودن اطلاعات افراد، اغلب برای سوءاستفاده‌های مالی اقدام می‌کنند؛ در این شیوه که اصطلاحاً به فیشینگ معروف است، از طریق اطلاعات واردشده توسط کاربران در صفحات جعلی حساب‌های بانکی قربانیان خالی می‌شود یا ممکن است اطلاعات شخصی کاربران را دریافت کرده و از آن سوءاستفاده کنند. پس از اجرای طرح رجیستری، ارسال پیامک‌هایی به اسم همتا به همراه آدرس‌های جعلی و صفحه‌هایی که مانند سامانه همتا طراحی شده، اتفاق تازه‌ای نیست اما هر بار به روشی صورت می‌گیرد. پیش از این بارها اتفاق افتاده که پیامکی برای برخی افراد ارسال و از آنها خواسته شده جهت جلوگیری از قطع شدن تلفن همراه، مبلغی را پرداخت کنند. در یکی از جدیدترین نمونه‌های این کلاهبرداری، با هدایت کاربران به سایت‌های فیشینگ، اطلاعات را از آنها درخواست می‌کنند. در این راستا پیمان قره‌داغی -مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف‌کننده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- به ایسنا گفت: مردم می‌توانند به بخش گزارش‌های مردمی در پلیس فتا مراجعه کنند و در بخش گزارش تخلف وب‌سایت، آدرس URL سایت کلاهبردار را که برایشان ایمیل یا پیامک شده ثبت کنند، چون فقط موضوع رجیستری نیست و کلاهبرداری به روش‌های دیگر هم انجام می‌شود. پلیس فتا هم بررسی می‌کند و اگر لازم باشد آن سایت از دسترس خارج می‌شود. وی خاطرنشان کرد: مردم باید آگاه باشند، صرف نظر از آدرس URL، درصورتی که به صحت آدرس شک کردند، می‌توانند کد ملی و شماره موبایل خود را به‌اشتباه ثبت کنند. اگر این وب‌سایت متعلق به سامانه همتا باشد، به یک دبتابیس متصل است که اطلاعات شما را با اطلاعات خود انطباق می‌دهد و درصورت صحت اطلاعات، آن را تایید می‌کند، اما سایت‌های کلاهبرداری، اگر شما اطلاعات غلط وارد کنید هم وارد صفحه بعد می‌شوند، بنابراین با این روش می‌توانید از صحت هویت سایت مطمئن شوید.  
ادامه مطلب »تیر
۱۷
ساخت روباتی برای نمونه‌برداری از مخاط بینی افراد برای تست کرونا
ارسال شده توسط روشن ۱۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۰۰ قبل از ظهر
دانشمندان به‌تازگی روباتی طراحی کرده‌اند که می‌تواند از مخاط بینی و گلوی بیمار به‌منظور انجام تست کووید-19 یا سایر بیماری‌های مرتبط نمونه‌برداری کند.   به گزارش ایتنا و به نقل از  slashgear، در آینده روبات خاصی که به‌منظور مراقبت از کارکنان بخش سلامت طراحی شده است ممکن است به نمونه‌برداری از مخاط بینی افراد به‌منظور انجام تست‌هایی از قبیل آنفولانزا یا کووید-19 بپردازد.   گروهی از مهندسان در انستیتوی ماشین‌آلات و مواد کره یا به‌اختصار KIMM روباتی ساخته‌اند که می‌تواند به نمونه‌گیری مخاط بینی و گلوی افراد بپردازد. کارکنان بخش سلامت به‌منظور انجام تست کووید-19 باید نمونه‌گیر بلند و نازکی را به بینی بیمار وارد کنند. این فرایند ممکن است هم برای بیمار و هم کارمند یاد شده چندان خوشایند نباشد زیرا احتمال این وجود دارد که نمونه یاد شده به ویروس آلوده باشد.       بااین‌حال ازاین‌پس کارکنان بخش سلامت می‌توانند نمونه‌گیر را در دست روباتی چابک قرار بدهند و سپس از یک دسته کنترل‌کننده و صفحه‌نمایش برای واردکردن نمونه‌گیر به بینی یا گلوی بیمار استفاده کنند. به‌این‌ترتیب پزشک یا پرستار انجام دهنده این تست علاوه بر مشاهده بیمار می‌تواند با استفاده از سیستم‌های ارتباطی صوتی با او صحبت کند.   مهندسان سازنده این روبات انظار دارند که محصول تلاش آن‌ها بتواند تعداد کارکنان بخش سلامتی که به دلیل انجام این تست‌ها به ویروس آلوده می‌شوند را به حداقل برسانند. همچنین تیم یاد شده روبات خود را به شکلی طراحی است که تا حد ممکن ارزان و البته کوچک باشد و بتوان از آن در بسیاری از مراکز درمانی به‌راحتی استفاده کرد.  
ادامه مطلب »تیر
۱۷
توییتر به‌تازگی اعلام کرده است که عبارت‌های کدگذاری شده‌ای ویژه‌ای نظیر «برده» و «ارباب» را با اصطلاحات فراگیرتر جایگزین خواهد کرد.   به گزارش ایتنا و به نقل از standard، توییتر به‌تازگی اعلام کرده است که عبارات غیر فراگیر که در دهه‌های گذشته بخشی از کدهای برنامه‌نویسی بوده است هم‌اکنون منقضی شده و منعکس‌کننده ارزش‌های این کمپانی نیست. دراین‌بین برخی از واژه‌ها نظیر «لیست سفید» و «لیست سیاه» با واژه‌هایی نظیر «لیست مجاز» و «لیست غیرمجاز» جایگزین می‌شوند.   علاوه بر این عبارت‌های جنسیت زده نیز در این شبکه اجتماعی تغییر خواهند کرد. بخش مهندسی توییتر در این رابطه اعلام کرد که:« زبان فراگیر در پرورش محیطی که همه به آن تعلق دارند نقش مهمی دارد. در توییتر زبانی که ما در کدهایمان استفاده می‌کردیم ارزش‌های ما به‌عنوان یک کمپانی را منعکس نمی‌کنند و نماینده افرادی که به آن‌ها خدمت‌رسانی می‌کنیم، نیستند. ما می‌خواهیم این را تغییر بدهیم چراکه # کلمات_مهم_است.       بنابر گزارش‌های بی‌بی‌سی این تغییرات میلیون‌ها دلار برای کمپانی‌ها هزینه دارد و انجام آن‌ها ماه‌ها به طول خواهد انجامید. بخش مهندسی توییتر توضیح داده است که این تغییرات شامل مهاجرت کدهای منبع، به‌روزرسانی مستندات در منابع داخلی و ساخت افزونه مرورگری خواهد بود که به تشخیص کلمات در اسناد و صفحات وب کمک کرده و جایگزینی برای آن‌ها پیشنهاد بدهد.   اما حرکت توییتر به سمت استفاده از عبارت‌های فراگیرتر در کدها از جایی شروع می‌شود که برنامه‌نویس این کمپانی به نام رگنالد اگوستین چند ماه قبل از اعتراض‌های یاد شده این مشکل را مطرح کرد. لازم به ذکر است که اعتراض‌های ضد نژادپرستی چند هفته گذشته در امریکا موجب افزایش سرعت این اقدامات جدید توییتر شده است.  
ادامه مطلب »