Live Chat Software by Ariaphone
اخبار
خرداد
۰۵
امکان ترک بی‌سرو صدا از گروه‌های واتس‌اپی ممکن می‌شود
ارسال شده توسط روشن ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ ۰۷:۱۰ قبل از ظهر
واتس اپ بالاخره تصمیم گرفته است تا با حذف اعلان‌های مرتبط با ترک یک گروه توسط یک شخص، انجام این کار را برای مخاطبان خود آسان‌تر کند.   به گزارش ایتنا و به نقل از  techradar، ترک گروه‌های واتس اپ ممکن است برای بسیاری از افراد به دلایل اخلاقی دشوار باشد و آنها را به نوعی با رودربایستی مواجه کند. این حس با دانستن این که ترک گروه با ارسال اعلانی به تمامی اعضای گروه اعلام می‌شود، بدتر نیز خواهد شد و شاید هزینه ارسال پیام‌های جداگانه برای توضیح ترک گروه به افراد تحمیل شود.     واتس اپ در سال 2022 به شدت روی اجتماعات خود تمرکز کرده است و در همین راستا تلاش کرده است که روش‌های به اشتراک گذاری محتوا و نیز ترک گروه را آسان‌تر بکند. به این ترتیب تیم توسعه دهندگان این نرم‌افزار تصمیم گرفته اند که اعلان ترک گروه را برای همه به جز ادمین‌ها حذف کنند.       هنوز به طور دقیق مشخص نیست که این ویژگی چه زمانی عرضه خواهد شد و کدام یک از پلتفرم‌های اندروید و iOS زودتر از دیگری قابلیت یاد شده را دریافت خواهند کرد اما به طور حتم بسیاری از کاربران از عرضه این ویژگی خوشحال خواهند شد و نفس راحتی خواهند کشید.   از طرفی دیگر بسیاری از کاربران امیدوار هستند که واتس اپ در آینده نزدیک ردپای پیام‌های حذف شده از گروه‌ها و پیام‌های شخصی را نیز حذف کند. این قابلیت برای مدت‌ها از سوی کاربران در خواست شده است و در مشابه آن در هیچ پیام رسان مشهور دیگری وجود ندارد اما به نظر نمی‌رسد که واتس اپ در این رابطه اقدام بزرگی کرده باشد.
ادامه مطلب »خرداد
۰۵
نصب نرم‌افزار تشخیص چهره در مدارس آمریکا
ارسال شده توسط روشن ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ ۰۳:۳۵ قبل از ظهر
کلیرویو قصد دارد از میلیاردها عکسی که از نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی جمع آوری می‌کند، برای تشخیص هویت میلیون‌ها نفر در آمریکا و سراسر جهان استفاده کند و این امر امنیت و حریم شخصی افراد را به خطر می‌اندازد. به گزارش ایتنا از مهر، انتشار این خبر به بحث‌های جدید درباره اخلاقیات استفاده از داده‌های مورد مناقشه برای طراحی سیستم‌های هوش مصنوعی مانند تشخیص چهره دامن می‌زند. استفاده شرکت کلیرویو از عکس‌های در دسترس عموم برای ارتقای هوش مصنوعی فناوری تشخیص چهره این شرکت، به دقیق‌تر شدن آن کمک می‌کند. بریتانیا و ایتالیا Clearview را به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین حفظ حریم خصوصی از طریق جمع آوری تصاویر آنلاین بدون جلب رضایت کاربران، جریمه کردند و این شرکت در این ماه با فعالان حقوق مدنی در ایالات متحده در مورد اتهامات مشابه به توافق رسید. کلیرویو علیرغم همه اعتراض‌ها در درجه اول به پلیس آمریکا کمک می‌کند تا افراد را از طریق تصاویر رسانه‌های اجتماعی شناسایی کند، اما این تجارت به دلیل تحقیقات نظارتی و اعتراض‌های عمومی در معرض تهدید است. با این حال این مساله موجب نشده تا کلیرویو برای حضور در مدارس و افزودن خدمات خود به دیگر اپلیکیشن‌ها تلاش نکند. یکی از این اپلیکیشن‌ها واله نام دارد که قصد دارد از فناوری مذکور برای تطبیق دادن عکس‌های سلفی با عکس‌های شناسه بارگذاری شده توسط افراد استفاده کند. هدف از این کار صرفه جویی در هزینه‌ها و افزایش سرعت و دقت اعلام شده است. برخی مدارس آمریکا نیز در این زمینه برنامه‌هایی مشابه دارند. در عین حال خطر سرقت و سوءاستفاده از این اطلاعات توسط کلاهبرداران، دولت و شرکت‌های ثالث همیشه وجود دارد.
ادامه مطلب »خرداد
۰۵
رایانه‌ای که با جلبک کار می‌کند و باتری آن هرگز خالی نمی‌شود
ارسال شده توسط روشن ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۳۵ قبل از ظهر
باتری این رایانه از گونه‌ای جلبک سبز-آبی به‌نام ساینکوسایستیس (synechocystis‌) استفاده می‌کند که به مدت یک‌سال به طور مداوم با استفاده از نور و آب سوخت یک ریزپردازنده را تامین می‌کند. این سامانه تقریبا هم‌اندازه یک باتری قلمی است و با استفاده از فتوسنتز، جریان الکتریکی اندکی تولید می‌کند که با الکترودی آلومینیمی برهم‌کنش انجام می‌دهد و نمی‌گذارد ریزپردازنده‌ای.‌آر.ام کورتکس M0+ از کار بیفتد. کریستوفر هوو، پروفسور گروه زیست‌شیمی دانشگاه کمبریج، می‌گوید: «اینترنت اشیا که مدام در حال رشد است، نیازی فزاینده به انرژی دارد و به نظر ما این انرژی باید از سامانه‌هایی تامین شود که بتواند انرژی تولید کند نه آن که مثل باتری فقط آن را ذخیره کند.» «دستگاه فتوسنتزی ما مانند باتری کار نمی‌کند، زیرا همواره از نور با‌عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند.» با آن‌که مبنای این سامانه رایانه‌ای، فتوسنتز است، همیشه برای کار نیاز به نور ندارد و می‌تواند حتی در تاریکی هم الکتریسیته تولید کند. به عقیده محققان، دلیل این امر آن است که جلبک‌ غذای خود را حتی در شرایط تاریک هم هضم می‌کند، بنابراین همچنان جریان برق ایجاد می‌کند. پردازنده آرم کورتکس M0+ در شرایط نیمه سرپوشیده (دارای نور طبیعی و نوسان‌های دمایی) کار کرد و پس از شش ماه کار مداوم، این نتایج برای نوشتن مقاله‌ای که حالا در نشریه علوم انرژی و محیط زیست (Energy and Environmental Science) منتشر شده است، ارائه شد. از این سامانه می‌توان برای روشن کردن دستگاه‌های کوچک متصل به اینترنت اشیا استفاده کرد. اینترنت اشیا نامی کلی است که به فناوری هوشمندی شامل سنجشگرها، لوازم نوردهی، بلندگو‌ها و سایر ابزاری که به اینترنت وصل می‌شود، داده‌اند. طبق برآورد‌ها تا سال ۲۰۳۵ یک تریلیون از این دستگاه‌ها وجود خواهد داشت. محققان می‌گویند احتمالا بیشترین کاربرد این دستگاه در شرایط خارج از شبکه یا جاهای دورافتاده‌ای است که دسترسی به مقدار زیادی برق دشوار باشد. به‌علاوه، استفاده از باتری‌های متعارف لیتیوم-یونی برای این محصولات عملی نخواهد بود، زیرا لیتیوم لازم برای این باتری‌ها سه برابر مقدار لیتیومی است که سالانه در سراسر جهان تولید می‌شود. دکتر پائولو بومبلی، از گروه زیست‌شیمی دانشگاه کمبریج، گفت: «کار کردن مداوم این سامانه در بازه‌ای طولانی مایه خوشحالی ما شد. گمان می‌کردیم پس از چند هفته از کار بیفتد، اما همچنان کار کرد.»
ادامه مطلب »خرداد
۰۴
یک عکس گرفته شده توسط مریخنورد کنجکاوی (Curiosity) در شبکه‌های اجتماعی بسیار بحث‌برانگیز شده است. در این عکس، که در ماه مه 2022 گرفته شده است، به نظر می‌رسد که یک درگاه به‌دقت حک شده در بستر سنگی مریخ دیده می‌شود.   به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، این «درگاه» تازه کشف‌شده منجر به بحث‌هایی در سایت‌هایی همچون ردیت شده و تا حدی مورد توجه رسانه‌ای جهان قرار گرفته که باعث شده تا ناسا به سرعت برای شفاف‌سازی این موضوع وارد عمل شود.   درگاهی در دریاچه قدیمی دهانه گیل  ناسا جی‌پی‌ال به وبسایت Snopes گفت که این «درگاه» یک شکاف بسیار زوم‌شده بر روی یک صخره بود که بخشی از یک چشم‌انداز به مراتب بزرگتر تصویربرداری شده توسط دوربین Mastcam مریخنورد کنجکاوی بود. یک سخنگوی JPL از طرق ایمیل به اسنوپس اینگونه توضیح داد: «دانشمندان این تیم مشخص کرده‌اند که این شکاف چقدر کوچک است: حدود 30 سانتیمتر پنها و 45 سانتیمتر درازا (11 در 17 اینچ)».   این سخنگو ادامه داد: «[تیم علمی] اعلام کرد که چندین شکستگی خطی بر روی این رخنمون وجود دارد، و این مکانی است که اتفاقاً در آن چندین شکستگی خطی با هم تلاقی می‌کنند». نمایندگان ناسا یک عکس منظره‌ای موزائیکی بزرگ را به اسنوپس نشان دادند که درک بهتری از ابعاد درگاه مفروض بر روی دهانه گیل (Gale) فراهم می‌آورد.   «کنجکاوی» از سال 2012 که در مریخ فرود آمد مشغول اکتشاف در دهانه گیل بوده است. ناسا اینگونه توضیح داده است که حدود 3.5 تا 3.8 میلیارد سال پیش، یک شهاب به سیاره سرخ برخورد کرد، که نتیجه آن شکلگیری این دهانه بود. دانشمندان بر این باورند که آب ممکن است در گذشته دور در این دهانه موجود بوده است. به این دلیل، این مکان به عنوان یک مکان بسیار مورد علاقه دانشمندان مطرح بوده است.   اما به طور کلی این منطقه پر از ناهمواری‌هایی است که ناشی از فرسایش طبیعی، توفان‌های شن، شرایط اقلیمی و حتی زلزله‌های مریخ که توسط لندر این‌سایت نیز به ثبت رسیده‌اند.  
ادامه مطلب »خرداد
۰۴
خرید توییتر توسط ایلان ماسک نهایی می‌شود؟
ارسال شده توسط روشن ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ ۰۹:۲۱ بعد از ظهر
ایلان ماسک روز ۲۳ اردیبهشت اعلام کرد خرید توییتر به طور موقت متوقف شده است تا زمانی که او اطلاعات دقیق‌تری در مورد نسبت حساب‌های جعلی این رسانه اجتماعی بدست بیاورد. به‌گزارش ایتنا از همشهری آنلاین، توییتر در هنگام توافق میزان حساب‌های جعلی را حدود ۵ درصد اعلام کرده بود. شرکت توییتر جزییات دقیقی درباره چگونگی محاسبه این آمار ارائه نداده است. این نسبت پس از انجام توافق خرید، از طرف ایلان ماسک مورد سوال واقع و در نهایت منجر به تعلیق معامله از طرف او شد. شرکت توییتر هفته گذشته اعلام کرد به معامله در قیمت توافق شده پایبند باقی مانده است. با این حال به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران متقاعد نشده‌اند، زیرا سهام توییتر روز سه‌شنبه در ۳۵.۷۶ دلار بسته شد که نشان‌دهنده کاهش ۳۴ درصدی نسبت به قیمت معامله هر سهم ۵۴.۲۰ دلار است. نشست سالانه مجازی شرکت توییتر شامل یک جلسه پرسش و پاسخ در روز چهارشنبه خواهد بود. سخنگوی توییتر گفته این شرکت به سوالات مربوط به معامله فروش به ایلان ماسک پاسخ نخواهد داد. در این نشست سالانه قرار است سرمایه‌گذاران توییتر به پنج پیشنهاد سهامداران رای دهند که همگی با مخالفت مدیریت مواجه شده‌اند. حتی در صورتی‌ که سهامداران این پیشنهادات را تایید کنند، برای شرکت غیرالزام‌آور خواهد بود. اوایل اردیبهشت‌ماه امسال بود که هیئت مدیره توئیتر پیشنهاد خرید ۴۴ میلیارد دلاری ایلان ماسک را پذیرفت و قرار شد توییتر شرکت به مالکیت این میلیاردر پرحاشیه درآید.
ادامه مطلب »