Live Chat Software by Ariaphone
RSS Feed
اخبار
مرداد
۰۶
دولت از فیلترینگ کسب و کارهای اینترنتی جلوگیری می‌کند
ارسال شده توسط روشن ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۶ بعد از ظهر
دبیر شورای عالی فضای مجازی از تصمیم دولت برای جلوگیری از فیلتر شدن کسب و کارهای اینترنتی خبر داد و گفت: تصمیم حوزه قضایی و اجرایی کشور بر این است که از اینگونه تنبیهات جلوگیری به عمل بیاید. به گزارش ایتنا ابوالحسن فیروزآبادی در گفتگو با مهر با اشاره به دغدغه‌هایی که کسب و کارهای نوپای فضای مجازی با آن روبرو هستند، تاکید کرد: ما سعی کردیم به تدریج دغدغه‌های کسب و کارهای فضای مجازی را برطرف و تسهیل کنیم. رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به مشکلاتی که استارت‌آپها در حوزه بیمه و مالیات دارند، گفت: در حوزه بیمه از حدود ۶ ماه پیش توافقی را با سازمان تأمین اجتماعی داشته‌ایم تا مشکلات این بخش کاهش یابد. در رابطه با وضعیت مالیات این کسب و کارها، با سازمان امور مالیاتی در حال مذاکره هستیم. وی در مورد فیلترشدن مقطعی، یک شبه و بدون اطلاع برخی کسب و کارهای اینترنتی نیز اضافه کرد: با توافقاتی که با دادستانی داریم، موضوع فیلترهای کسب و کارهای فضای مجازی به شدت کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر در خود دولت نیز تصمیماتی گرفته شد که به هیچ‌وجه دولتی‌ها نسبت به فیلتر شدن کسب و کارهای فضای مجازی اقدام نکنند. فیروزآبادی افزود: در مجموع هم در حوزه قضائی و هم در حوزه اجرایی کشور، تصمیم بر این است که از تنبیهاتی اینگونه در رابطه با کسب و کارهای اینترنتی جلوگیری به عمل بیاید و آمارها نیز نشان می‌دهد که اینگونه تصمیمات برای این کسب و کارها به شدت کاهش پیدا کرده است. دبیر شورای عالی فضای مجازی در مورد ساماندهی صدور مجوز کسب و کارهای فضای مجازی نیز گفت: ما می‌گوئیم که برای گرفتن مجوز به کسب و کارها فشار نیاورند. فعلاً بگذارند بدون مجوز هر کسب و کاری به فعالیت خود ادامه دهد. اگر مواردی هم بود که نیاز به کسب مجوز داشت، این موضوع در اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی تعریف شد و کسب و کارها باید از آن مجوز بگیرند. وی با تاکید بر ساماندهی تعدد مجوز کسب و کارهای فضای مجازی اظهار داشت: بنا داریم مطالعه مجددی در خصوص تعددی که برای دریافت مجوز فعالیت کسب و کارهای فضای مجازی وجود دارد، انجام دهیم. هم اکنون هم در وزارتخانه‌های صمت و بازرگانی و هم در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای این تعدد وجود دارد و در بعضی جاها، مرزهای همپوشان دیده می‌شود که در حال استخراج آن هستیم و اگر لازم باشد سیاست گذاری خواهیم داشت تا این مرزها شفاف‌تر باشد.
ادامه مطلب »تیر
۳۰
شروع آزمایش بین‌المللی واکسن HIV
ارسال شده توسط روشن ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۴۹ قبل از ظهر
کمپانی داروسازی جانسون و جانسون به دنبال آزمایش واکسن HIV روی نمونه انسانی است. نتیجه این تحقیق در سال 2023 میلادی مشخص خواهد شد.   به گزارش ایتنا به نق از وب‌سایت خبری تحلیلی cnet، یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های داروسازی جهان قدم‌های بعدی خود را در جهت تولید واکسن HIV برمی‌دارد. این کمپانی که جانسون و جانسون نام دارد، این واکسن را در اواخر سال جاری روی 3800 نفر از اروپا، آمریکای جنوبی،آمریکای شمالی و ایالات‌متحده آزمایش خواهد کرد.   هرچند سال یک‌بار سخنی درباره درمان احتمالی ویروس HIV که عامل بیماری ایدز است، به میان می‌آید اما با بدون هیچ موفقیتی به پایان می‌رسد. بااین‌حال اقدامات پیشگیرانه و درمانی از زمان اپیدمی این بیماری در دهه 1980 میلادی، پیشرفت فراوانی داشته است. اما بر اساس مراکز آمریکایی پیشگیری و کنترل بیماری، نزدیک به 1 میلیون نفر در جهان هرساله از بیماری‌های مرتبط با ایدز از دنیا می‌روند.       این واکسن درواقع از چهار جز اصلی تشکیل شده است که ایمنی بدن را برای دفاع در برابر رشته‌های متفاوت ویروس HIV افزایش می‌دهد. در تست نمونه‌های حیوانی، این درمان چهاربخشی در دوسوم حیوانات نتیجه‌بخش بود و برای انسان نیز ایمن در نظر گرفته شد. در این آزمایش مردان موردمطالعه در چهار جلسه 6 واحد از این واکسن را دریافت خواهند کرد. نتایج این آزمایش در سال 2023 مشخص خواهد شد.   لازم به ذکر است که آزمایش نوع دیگری از این واکسن هم‌اکنون در آفریقا در حال انجام است. این مطالعه که Imbokodo نام دارد شامل 2600 زن شرکت‌کننده از 5 کشور آفریقایی می‌شود. با انجام این دو مطالعه به‌صورت هم‌زمان می‌توان انتظار داشت که تأییدیه سازمان‌های دولتی این دارو در صورت موفقیت با سرعت بیشتری انجام شود.  
ادامه مطلب »تیر
۲۸
داستان جنجال‌های ناتمام بیت‌کوین!
ارسال شده توسط روشن ۲۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۶ قبل از ظهر
اگر چه در شرایط کنونی به استخراج بیت‌کوین به عنوان راهی برای درآمدزایی و ارزآوری نگاه می‌شود، اما در شرایطی که ضوابط مشخصی برای این کار وجود ندارد، اگر این روند به صورت زیرزمینی ادامه پیدا کند، نه تنها درآمدی نصیب دولت نخواهد کرد بلکه آماری هم از دخل و خرج آن به دست نمی‌آید. به گزارش ایتنا از ایسنا، موضوع ورود به عرصه ارزهای دیجیتالی داستان امروز و دیروز نیست و حتی در ایران هم علی‌رغم تعلل‌هایی که وجود دارد و تاخیرهایی که ممکن است هنگام ورود یک فناوری جدید به کشور مواجه شود، نزدیک به دو سال می‌شود استخراج این ارزها و در صدر آن‌ها بیت‌کوین برای فعالان این حوزه مطرح شده است. اما در چند ماه اخیر، استخراج بیت‌کوین جنجال‌های بیشتری به پا کرده است. از طرفی نبود قانون مشخص برای برخورد با فعالان این حوزه که از سوی بانک مرکزی فعالیتشان غیرقانونی اعلام شده و در مقابل آن دسته که استفاده از ارز دیجیتالی را راهی برای دور زدن تحریم‌ها و ارزآوری می‌دانند و از طرف دیگر واکنش مسؤولان وزارت نیرو کهافزایش مصرف برق را در فصل گرما به گردن استخراج‌کنندگان انداخته و هر روز یک مزرعه استخراج را با این ادعا شناسایی می‌کنند. با وجود این، هنوز هم مشخص نیست با توجه این‌که بانک مرکزی اعلام کرده تولید و انتشار پول رایج و تعیین ابزارهای پرداخت در انحصار بانک مرکزی است و به همین دلیل فعالیت در این بخش غیرمجاز بوده و با متعاملان آن برخورد می‌شود، استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین که دستگاه‌های ماینر آن بعضاً توسط مجاری قانونی وارد کشور شده و فروش آن هم به صورت آنلاین در سایت‌ها انجام می‌شود، دقیقاً چه سرنوشتی دارد. تلاش برای ضابطه‌مند کردن ماینینگ در این باره محمدباقر اثنی‌عشری -رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ایران- در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تصمیم بخش خصوصی برای برخورد با حوزه ورود به استخراج بیت‌کوین بیان کرد: کمیته‌ای وجود دارد که مسائل مربوط به این موضوع را بررسی می‌کند و ما با وزارت نیرو هم صحبت‌هایی داشتیم تا بتوانیم مدلی را مطرح کنیم که در ساعات غیرپیک، با شرایط و ضوابطی ماینینگ قانونی انجام دهیم. وی ادامه داد: می‌توانیم از این حوزه درآمدزایی داشته باشیم، اما به صورت ضابطه‌مند؛ بدین ترتیب که کسی که این کار را می‌کند، درست مثل یک کسب‌وکار درآمد و خرید و فروشش را ثبت کند و مالیاتش را بدهد و از برق هم در ساعاتی که مازاد تولید داریم، استفاده کند. در چنین شرایطی این هم یک کسب‌وکار درآمدزاست و برای کشور مفید خواهد بود. رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در پاسخ به این‌که با توجه به ارزش بیت‌کوین که نوسان دارد، آیا وارد شدن به این حوزه منطقی است، گفت: این موضوع مانند هر کسب‌وکاری ریسک‌های خودش را دارد و کسانی که وارد این زمینه می‌شوند، باید طرح تجاری مناسب داشته باشند و با توجه به نوسانات برای آن تصمیم بگیرند. اثنی‌عشری با تاکید بر مزایای ارزآوری استخراج بیت‌کوین بیان کرد: با وجود این، ما معتقدیم هر کاری که زیرزمینی انجام شود، بد است، به همین دلیل به دنبال شفاف کردن و روشن‌سازی هستیم.
ادامه مطلب »تیر
۲۶
امکان حذف خودکار تاریخچه موقعیت مکانی و اطلاعات فعالیت در وب توسط گوگل
ارسال شده توسط روشن ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۹ بعد از ظهر
گوگل تصمیم دارد که شفافیت بیشتری در زمینه حریم خصوصی ایجاد کند و به همین خاطر می‌خواهد کنترل‌های امنیتی خود را بیشتر کند. به عنوان مثال اگر کاربر بخواهد قابلیت رهگیری را غیر فعال کند، باید وارد تنظیمات شود و کارهای مختلفی انجام دهد. در حال حاضر تغییراتی در این سیستم ایجاد شده است که می‌تواند برای کاربران مفید باشد.     به گزارش ایتنا از شماران سیستم و به نقل از اوبرگیزمو، به نظر می‌رسد که شرکت گوگل عزم خود را برای ایجاد تغییراتی عمیق و اساسی در زمینه تاریخچه موقعیت مکانی و اطلاعات فعالیت در وب جزم کرده است. این عزم به حدی جدی است که این شرکت اعلام کرد که قصد دارد یک قابلیت جدید برای حذف خودکار معرفی کند. کاربران با این قابلیت می‌توانند تاریخچه موقعیت مکانی و اطلاعات فعالیت خود در وب را به صورت خودکار و دوره‌ای حذف کنند.   به نظر می‌رسد که حداقل زمان لازم برای راه‌اندازی این قابلیت سه ماه است و به همین خاطر اگر مشکلی با این دو قابلیت گوگل دارید می‌توانید آن را به صورت دستی حذف کنید. البته وجود قابلیت دستی بهتر از نبود کامل آن است.   این قابلیت باعث افزایش رعایت حریم خصوصی و حذف اطلاعات سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی است که از آنها استفاده کرده‌اید. این اطلاعات حاصل جستجو در موتورهای جستجو و سایر خدمات گوگل مانند گوگل مپس است. وجود این قابلیت برای تبلیغات و حفظ جریان چند میلیارد دلاری این شرکت ضروری است.   کاربران می‌توانند از منوی حساب مدت زمان نگهداری اطلاعات جستجو و فعالیت در وب را تعیین کنند. همچنین در حال حاضر امکان نگهداری داده‌ها به مدت سه ماه، هجده ماه یا به صورت دائمی را دارند.  
ادامه مطلب »تیر
۲۶
آلمان؛ بازار رقابت کمپانی‌ها برای توسعه 5G
ارسال شده توسط روشن ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۰۲ بعد از ظهر
اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه‌ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن (IMT-۲۰۲۰) آغاز کرد. به گزارش ایتنا از ایسنا، در نتیجه رسماً یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک به‌دنبال برقراری و راه‌اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت 5G در کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و غیره هستند و از توانایی‌ها و برنامه‌های خود در این زمینه رونمایی می‌کنند. کشورهای بسیاری در سراسر جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی و غیره با همکاری بزرگترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه 5G هستند و در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند. حالا بر اساس تازه ترین اخبار و گزارش های منتشر شده در رویترز، شرکت ودافون موفق شده است با انعقاد یک قرارداد همکاری که قیمت بسیار پایین تر و مقرون به صرفه تری نسبت به شرکت مخابراتی دوئیچه تلکام دارد، گوی سبقت و رقابت را از این اپراتور آلمانی برباید. ودافون یک شرکت مخابراتی چندملیتی بریتانیایی است که طبق آخرین آمار، بعد از اپراتور چاینا موبایل دومین شرکت بزرگ مخابراتی جهان محسوب می‌شود که قراردادهای متعددی با کشورهای مختلف به منظور توسعه و برقراری شبکه های مخابراتی و اینترنتی منعقد کرده است. بسیاری از بزرگترین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوکیا، اریکسون، هواوی، ال جی، اسپرینت و غیره به شدت در حال رقابت برای راه‌اندازی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم 5G هستند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه 5G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود.
ادامه مطلب »