Live Chat Software by Ariaphone
اخبار
دی
۰۵
باگ دردسرساز تقویم گوگل!
ارسال شده توسط روشن ۰۵ دی ۱۴۰۱ ۰۱:۱۵ بعد از ظهر
به نظر می رسد باگی در «تقویم گوگل» سبب شده به طور خودکار برخی رویدادها براساس پیام های جیمیل کاربران در این اپ تنظیم شود. این باگ بسیاری از کاربران را تحت تاثیر قرار داده است. به گزارش ایتنا از مهر، کاربران انبوهی از تصاویر مربوط به رویدادهای تنظیم شده در تقویم گوگل را در شبکه های اجتماعی پست کردند که براساس پیام های دریافتی آنها در جی میل بود. به نظر می رسد انتقال این رویدادها به تقویم گوگل از روز پنج شنبه شروع شده و تا دیروز ادامه داشته است. طبق نوشته وب سایت «۹to۵Google» کاربران می توانند با خاموش کردن قابلیت یکپارچه سازی سرویس های گوگل این باگ را متوقف کنند. برای این منظور آنها باید در جی میل به Google Calendar و بعد به Setting و سپس به Events مراجعه کنند تا این قابلیت را متوقف کنند. البته قابلیت یکپارچه سازی تقویم جی میل در حوزه گزینش رویدادها و فعالیت های رزرو شده عملکرد خوبی داشته است. اما تیم تقویم گوگل معتقد است کاربران باید به طور جداگانه این چالش را گزارش کنند. این خبر خوبی است هرچند به دلیل ماهیت مشکل مذکور احتمالاً کارشناسان باید Google Workspace را به طور دقیق بررسی کنند و دلیل آن را بیابد.
ادامه مطلب »آذر
۲۸
زاکربرگ باز هم به دادگاه می‌رود
ارسال شده توسط روشن ۲۸ آذر ۱۴۰۱ ۰۹:۵۷ قبل از ظهر
کمیسیون فدرال تجارت آمریکا ادغام یک شرکت توسعه دهنده اپ سلامت واقعیت مجازی در فیس بوک را به دادگاه کشانده و پیش بینی می شود مارک زاکربرگ نیز در این دادگاه شهادت دهد. به گزارش ایتنا از مهر، متا برای خرید شرکت «ویتین آن لیمیتد» در دادگاه های فدرال با رگولاتورهای دولتی کشمکش دارد. در همین راستا پیش بینی می شود مارک زاکربرگ به عنوان شاهد در یک دادگاه در سن خوزه (ایالت کالیفرنیا) حضور یابد. این شرکت یک اپ سلامت واقعیت مجازی به نام «سوپر نچرال» توسعه داده است. موضوع دادگاه آن است که آیا ادغام شرکت مذکور در متا به رقابت در بازار نوظهور واقعیت مجاز آسیب می رساند یا خیر. کمیسیون فدرال تجارت آمریکا معتقد است با انجام چنین معامله ای قوانین آنتی تراست نقض و از سوی دیگر نوآوری نیز راکد می شود. همچنین مشتریان اپ در خارج از پلتفرم های متعلق به متا باید قیمت بالاتر برای استفاده بپردازند و از گزینه های انتخابی کمتری برخوردار خواهند بود. کمیسیون فدرال تجارت آمریکا در دادگاه ادعا کرد متا برنامه های خود برای ورود به بازار نوپای سلامت واقعیت مجازی را در تابستان ۲۰۲۱ میلادی رها کرد و تصمیم گرفت شرکت «ویتین» را بخرد. هال سینگر یکی از شاهدان کمیسیون فدرال در دادگاه در این باره شهادت داد: تهدید عاملی است که سبب می شود شرکت ها به فعالیت ادامه دهند. به این ترتیب شرکت ها به نوآوری ادامه می دهند و قیمت ها پایین می ماند. اما متا مدعی است هیچ برنامه ای برای ایجاد یک اپلیکیشن رقابتی ندارد و در مذاکرات به این نتیجه رسیده توانایی انجام چنین اقدامی را ندارد. مارک رابکین نائب رییس متا در بخش واقعیت مجازی نیز در دادگاه شهادت داد متا احتمالا می تواند یک سلامت واقعیت مجازی بسازد اما شانس موفقیت آن بسیار اندک خواهد بود. شکایت کمیسیون فدرال تجارت آمرکیا در مقابل ادغام این شرکت کوچک در متا نشان دهنده موضع تهاجمی لینا خان (مدیر آژانس مذکور) در مقابل شرکت های فناوری بزرگ و قوانین آنتی تراست دارد.
ادامه مطلب »آذر
۲۶
ممنوعیت استفاده از تیک تاک در دستگاه‌های فدرال آمریکا تصویب شد
ارسال شده توسط روشن ۲۶ آذر ۱۴۰۱ ۰۸:۴۳ قبل از ظهر
نانسی پلوسی سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد هنوز ‌درباره پشتیبانی از قانون تصویب شده در سنا برای ممنوعیت استفاده کارمندان دولت از تیک تاک روی دستگاه های دولتی تصمیم نگرفته نشده است. به گزارش ایتنا از مهر، این درحالی است که سنای آمریکا دیروز لایحه ممنوعیت استفاده از اپلیکیشن اشتراک گذاری ویدیوئی تیک تاک را در همه تلفن‌ها و دستگاه‌های دولت فدرال آمریکا تصویب کرد. لایحه مذکور یک روز قبل توسط مارک روبیو به سنا ارائه شده بود. پلوسی یک روز پس از رای گیری سنا در این باره گفت: ما مشغول بررسی محتوای حقوقی قانون هستیم و با ایده آن مخالفتی نداریم. من نمی دانم دستور کار مجلس نمایندگان در هفته آینده چیست، اما این مسئله بسیار بسیار مهم است. مجلس نمایندگان باید لایحه سنا را قبل از پایان فصل فعالیت کنگره تصویب کند. در مرحله بعد این قانون به جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ارسال می شود تا آن را امضا کند. برایان کمپ فرماندار ایالت جورجیا اعلام کرد داکوتای شمالی، آیداهو و آیوا در هفته گذشته قانونی برای عدم استفاده از تیک تاک در دستگاه های دولتی تصویب کرده اند و در حال حاضر تعداد ایالت های آمریکا که این اپ چینی را ممنوع می کنند در حال افزایش است. این درحالی است که نگرانی هایی درباره انتقال داده ها به دولت چین وجود دارد. البته کمپ دستور ممنوعیت استفاده از پیام رسان چینی وی چت و همچنین پیام رسان روسی تلگرام روی دستگاه های دولتی را نیز صادر کرده است. کمیته سرمایه گذاری خارجی دولت آمریکا (CFIUS) یک سازمان ایمنی ملی قدرتمند در این کشور از ماه ها قبل به دنبال دستیابی به توافقی در خصوص امنیت ملی است تا داده های بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر تیک تاک در آمریکا را محافظت کند. اما با وجودی که سال میلادی روبه پایان است، به نظر نمی رسد هیچ توافقی انجام شده باشد. تیک تاک روز گذشته اعلام کرد لایحه سنا هیچ تاثیری در افزایش منافع امنیت ملی آمریکا ندارد. این درحالی است که بسیاری از آژانس های فدرال از جمله وزارت دفاع، وزارت امنیت میهن و غیره هم اکنون استفاده از تیک تاک را در دستگاه های دولتی ممنوع کرده اند.
ادامه مطلب »آذر
۲۳
گوگل به دنبال ایجاد رمزنگاری سر به سر در چت‌های گروهی
ارسال شده توسط روشن ۲۳ آذر ۱۴۰۱ ۰۷:۰۲ قبل از ظهر
شرکت گوگل در اقدامی ویزه به سراغ ایجاد کردن آزمایشی ساختار رمزنگاری سر به سر در ساختار پیام‌های گروهی خود در چت‌های اندروید رفته است.   به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، این ساختار که با نام E2EE شناخته می‌شود، قرار است تا برای گروهی از کاربران که در برنامه بتای همگانی این شرکت ثبت نام کرده بودند مورد آزمایش قرار بگیرد و در هفته‌هایی که در آن قرار داریم شاهد عرضه این قابلیت آزمایشی خواهیم بود.   برای خستین بار در طول کنفرانس گوگل I/O در سال 2022 بود که گوگل با توسعه دهندگان و کاربران درباره E2EE صحبت کرده و گفته بود که این قابلیت تا پایان سال وارد مرحله عملیاتی شدن خواهد گشت.   این اقدام تقریبا 18 ماه پس از رمزنگاری کامل پیام‌های فردی یک به یک در این شرکت انجام شد و با توجه به تجربه شروع آزمون‌های رمزنگاری سر به سر در ماه نوامبر سال 2020 و طول کشیدن آن برای چند ماه متوالی می‌توان انتظار داشت که این مورد نیز تجربه‌ای مشابه را به همراه داشته باشد.   بسیاری از شرکت‌های مخابراتی و تولیدکنندگان تلفن‌های همراه در جهان در طول چند سال گذشته تمایل خود را برای ایجاد ساختار امن‌تر پیام نشان داده‌اند و به این ترتیب E2EE جایگاه بسیار نیرومندی را خواهد داشت.   فناوری پیامک تقریبا 30 سال قدمت دارد و به هیچ عنوان از ساختار امنیتی و رمزنگاری پشتیبانی نمی‌کند. با این وجود هنوز یک شرکت هست که با ساز و کار امنیتی RCS و E2EE سازگار نشده و ساز مخالف می‌زند و این شرکت اپل نام دارد.   اپل در ساختار ویژه پیام‌های خود با نام iMessage احساس امنیت می‌کند و برنامه‌ای برای بهبود یا تغییر را ضروری نمی‌داند. گوگل به صورت عمومی اعتراض خود به اپل برای عدم تمایل به سازگاری با RCS اعلام کرده است ولی تجربه نشان داده است که چنین مواردی هیچگاه مورد توجه اپل قرار نداشته است.   در هر حال نکته بسیار مهم این است که گوگل برنامه دارد تا به صورت کامل برای بهبود عملکرد پیام‌ها فارق از سیستم عامل اقدام کند.  این شرکت در یک بلاگ در این باره این‌چنین نوشته است: «امروز تمامی اپراتورهای مخابراتی و تولیدکنندگان تلفن همراه به غیر از اپل، به سراغ تبعیت از RCS به عنوان یک استاندارد رفته‌اند.»
ادامه مطلب »آذر
۲۰
قابلیت‌ها و ویژگی‌های نسخه جدید گوگل کروم
ارسال شده توسط روشن ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ۰۹:۵۸ قبل از ظهر
گوگل یک حالت صرفه‌جویی در باتری را به آخرین نسخه مرورگر وب محبوبش اضافه کرده است و همچنین راهی برای اجرای روان‌تر کارها. انتخاب گزینه «بهینه‌سازی باتری» در هر زمانی که روشن‌اش کنید، می‌تواند به صرفه‌جویی انرژی کمک کند یا می‌توانید آن را طوری تنظیم کنید که هر زمان باتری کمتر از ۲۰ درصد باشد، به‌طور خودکار فعال شود. گزینه‌ای وجود دارد که هر زمان که از لپ‌تاپی استفاده می‌کنید که به برق متصل نیست، این سیستم فعال شود. هنگامی که Energy Saver روشن است، یک نماد برگ جدید در کنار نوار آدرس ظاهر می‌شود. این ویژگی با انجام کارهایی مانند محدود کردن فعالیت پس‌زمینه و کاهش جلوه‌های بصری کار می‌کند. گوگل می‌گوید «ممکن است متوجه تغییراتی در عملکرد بازی و ویدیو شوید». در همین حال، گزینه Memory Saver حافظه را از صفحاتی که استفاده نمی‌کنید آزاد می‌کند تا عملکرد را بسیار روان‌تر کند. همه برگه‌های غیرفعال همچنان قابل مشاهده خواهند بود، اما تا زمانی که به آنها برنگردید، کاری انجام نمی‌دهند. گوگل ادعا می‌کند که به این معنی است که کروم تا ۳۰ درصد حافظه کمتری مصرف می‌کند. در این حالت، پیغامی را در نوار آدرس مشاهده خواهید کرد که هر زمان که Memory Saver روشن است به شما آن را می‌گوید. اما برای سایت‌هایی که می‌خواهید فعال بمانند، می‌توانید آنها را در فهرست ویژه‌ای معاف کنید. گوگل همچنین یک منوی عملکرد کاملا جدید در تنظیمات ایجاد کرده است تا شما با آخرین موارد اضافه شده آشنا شوید. این ویژگی‌ها در کروم ۱۰۸ ظاهر می‌شوند که طی چند هفته آینده عرضه خواهد شد. منبع: همشهری آنلاین
ادامه مطلب »